День боротьби зі СНІДом. Яка ситуація з поширенням та лікування захворювання на Закарпатті

1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом. З початку 2021 року на Закарпатті виявили 88 нових випадків інфікування ВІЛ. Діагноз СНІД вперше в житті встановили 27 закарпатцям. Як проводиться діагностика та лікування інфікованих, — про це в ефірі програми "Сьогодні. Головне" розповіла директорка Закарпатського обласного центру громадського здоров'я Вікторія Білак-Лук'янчук.
Щорічно на Закарпатті виявляють близько 100 нових випадків інфікування ВІЛ. Від початку року інфекцію виявили у 88 осіб.
"На жаль, такі цифри не мають тенденцію до зниження, а навпаки — до збільшення. Три чверті всіх випадків виявляють на пізніх стадіях. Понад 85% осіб, в яких виявили ВІЛ, перебували в лікарнях. Вони мали супутні патології і їм запропонували пройти тест на ВІЛ-інфекцію", — розповіла Вікторія Білак-Лук'янчук.
За її словами, для нашої області актуальна група ризику — це трудові мігранти та їх статеві партнери. На Закарпатті понад 56% нових випадків інфікування реєструють саме у трудових мігрантів.
Статистика ВІЛ-інфікування на Закарпатті
Станом на 1 листопада 2021 року на диспансерному обліку перебуває 810 ВІЛ-інфікованих осіб, із них 297 – хворі на СНІД. Дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями – 59. За словами Вікторії Білак-Лук'янчук, 80% диспансерних хворих – це люди від 25 до 49 років. 57% з них — чоловіки, 43% — жінки. Розподіл хворих на території області неоднорідний. Найбільше хворих у Хустському, Тячівському, Мукачівському районах та в місті Ужгород.
Серед вперше виявлених ВІЛ-інфікованих осіб структура шляхів інфікування була наступною:
- статевий шлях при гетеросексуальних стосунках – 68,2% (60);
- статевий шлях при гомосексуальних стосунках – 4,6% (4);
- парентеральний шлях при ін’єкційному введенні наркотиків – 1,1%(1);
- діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками – 25% (22);
- шлях інфікування не встановлено – 1,1% (1).
Як відбувається тестування та лікування
"В останні роки зменшилася кількість тестувань на ВІЛ, у зв'язку з реорганізацією лікарень. Також на це вплинула пандемія. Але при зменшенні тестів, кількість випадків зараження збільшується", — сказала експертка.
За її словами, зробити тест можна у свого сімейного лікаря. "Також можна звертатися в Кабінети довіри або до центру громадського здоров'я. Молоді люди, як правило, частіше звертаються з проханням пройти тестування. Ця послуга безкоштовна", — каже Вікторія Білак-Лук'янчук.
"Завдяки доступності лікування, зараз ВІЛ-інфекція не є вироком. Лікування пожиттєве, але воно доступне і безкоштовне. Така людина продовжує жити своїм повноцінним життям. Лікування полягає у щоденному прийманні таблеток 1 раз в день. При правильному лікуванні рівень вірусу в організмі може знижуватися практично до нуля, тобто людина добре почувається і, більше того, вона не може заражати вірусом інших", — підсумувала експертка.
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- “Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді
- «Ворожий дрон вдарив у задню частину САУ, але вибухівка відлетіла вбік і не здетонувала – ось, що значить бойова удача!..» Історія бійця 128 бригади «Маестро»
- Військова Наталія Зотова: "Коли ТЦК перевищує повноваження це треба розслідувати. Але, якщо жінки перекинули машину ТЦК, на це треба теж реагувати відповідно"
- Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
- "Мені на позиції не потрібен такий, що не боїться. І боягуз не потрібен". Щоденник піхотинця, родичі якого служать в армії РФ
- Христина Керита: «Життя у мене видалося складним, але я не нарікаю»
- «Після того, як ми «прокосили» ворожу посадку «Шилкою», наші штурмовики зайшли туди майже без опору…» Історія бійця 128-ї бригади
- Наталя Зотова, репортерка, волонтерка, чиновниця, військова: "Два місяці на стабілізаційному пункті - найпотужніше, що сталося зі мною в житті"
- АТО, “Азов”, 11,5 місяців полону і повернення на службу. Історія бойової медикині, ужгородки Галини Зайцевої
- Реставрував найстаріший орган України: як закарпатець Шандор Шрайнер понад 15 років обслуговує музичні інструменти
- «Смак Ужгорода»: кулінарні картки з рецептами страв, які зможе приготувати кожен
- У Ставного є план. І не один. Як жити під час війни у селі і бачити перспективи
- «Я цілу ніч пробув у окопі з двома росіянами, котрі взяли мене в полон. Але вранці вийшов звідти до своїх, а вони залишилися назавжди…» Історія бійця 128-ї бригади
- "Дивлюсь на них і розумію, що все зробив правильно". Історія закарпатця, який став опікуном для трьох дітей
- «Я виріс тут, знаю всі місця з дитинства, тут живуть мої рідні – це моя земля. Тому мені є за що воювати…» Історія бійця 128-ї бригади Дмитра
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у травні 1925-го
- Фільм закарпатця Дмитра Грешка “Дівіа” змагатиметься за Кришталевий глобус
- Розвідник "Азіат". Загиблий Герой із Ужгорода, головний сержант Віктор Кущик нагороджений трьома орденами "За мужність"
- «Я й від ФПВ тікав на швидкості 120 кілометрів, й під скиди потрапляв, і на протитанковій міні підривався… Але далі їжджу й ніколи не панікую!» Історія бійця 128-ї бригади Анатолія
- «На позиції мені не потрібен боєць, котрий нічого не боїться, бо він перший загине. І боягуз не потрібен…» Історія бійця 128 бригади Анатолія
До цієї новини немає коментарів