Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею

Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
Далеко не кожен мешканець Закарпаття, на жаль, здатен без підказки назвати кількість замків, які збереглися до наших днів на території краю. Тому нова експозиція, яку відкрили в стінах ужгородського замку до 80-ліття створення Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького може значно збагатити знаннями про історію краю не лише туристів, а й місцевих мешканців. А що ж там можна побачити – розкажемо в цій статті.

 

Приміщення, в якому нині розміщена нова експозиція, на плані 1937 року позначене як склад. Це простора зала в південно-західній башті на першому поверсі, в якій діяла колись виставка старовинних годинників. Саме там близько року тому було вирішено створити нову експозицію, присвячену замкам Закарпаття, які, без сумніву, є важливою історичною й туристичною родзинкою нашого краю. Авторкою виставки стала директорка краєзнавчого музею Ольга Шумовська – саме їй належала ідея показати різноманіття, велич і загадковість замків Закарпаття не просто як архітектурних об’єктів, а й як «живих» свідків історії.

«В музеї я працюю не перший рік, мала стосунок до сектору археології, бувала у фондах і бачила, які цінні речі з різних замків Закарпаття зберігаються в нашій археологічній колекції, – розповідає Ольга Шумовська. – Було бажання їх показати, тим більше, що замки є дуже цікавими об’єктами для туристів. Тому до ювілею краєзнавчого музею ми вирішили зробити виставку, яка об’єднає історію всього краю. Я хотіла, щоб ця експозиція стала машиною часу для наших відвідувачів, щоб гості могли заглянути в середньовіччя й побачити, як раніше виглядали наші замки. Для цього в експозиції розміщені макети 12-ти замків Закарпаття, які виготовив керівник клубу рукотворного мистецтва «Майстер-хобі» «ПАДІЮНу», ветеран ДПСУ Калман Вішколц; знахідки з археологічних досліджень, реконструкція середньовічної зброї та одягу, а також інфобокс із великою кількістю цікавої інформації українською та англійською мовами, яку можна не лише прочитати, а й прослухати».

Експозиція вийшла дуже яскравою та насиченою. Зайшовши до зали, почніть огляд експонатів з лівого боку – з вітрини, присвяченої Невицькому замку. Перш за все, огляньте макет, який зображує вигляд комплексу споруд станом на ХХ століття (до реставрації). Цей макет був виготовлений з пінопласту Калманом Вішколцем ще в 2003 році, планується згодом замінити його на інший, який зображуватиме замок до руйнування. Поруч із макетом можна побачити цікаву срібну монету зі зображенням угорського короля Карла Роберта , знайдену під час розкопок Невицького замку Олександром Дзембасом. Там же виставлена розкішна, хоч і пошкоджена, частина кольорової кахлі зі зображенням чоловіка в короні. Її також знайшли, досліджуючи Невицький замок, що свідчить про те, що колись приміщення фортеці обігрівалися дуже красивими й дорогими кахельними печами.

Далі відвідувачі побачать реконструкцію середньовічного одягу, який носили мешканці міст по всій Європі, тобто могли такий носити і на наших землях. Майстерно виготовило цей одяг із використанням унікальних кованих ґудзиків подружжя реконструкторів із Запоріжжя Роман Гноїнський та Олеся Харченко, а подарували музею Василь Полажинець і Вероніка Вітерець.

За одягом вашу увагу неодмінно приверне вітражне вікно, над яким працювала співробітниця музею, художниця Олена Еврій. Вона ж виготовила розпис на щитах, які розвішані на стінах цієї зали, – вони зображують герби майже усіх аристократичних родин, котрі володіли в різні часи замками на сучасній території Закарпаття. Крім того, Олена Еврій створила (точніше, доповнила старовинні) зображення володарів наших замків, аби відвідувачі могли бачити, як виглядали ці люди. А ще увагу гостей неодмінно приверне розпис на склі зі зображенням лицарських обладунків і щитом із гербом графів Друґетів. Обрамляють цей розпис знайдені на подвір’ї ужгородського замку залишки кам’яної віконної рами. На жаль, оригінальні вітражні вікна з нашого замку донині не збереглися, однак із джерел знаємо, що вони тут точно були. А знайдені на розкопках фрагменти темно-зеленого вітража свідчать про те, що такими ошатними були й вікна замкової церкви.

Але повернімося до замків. Наступна вітрина з макетом присвячена Середнянському замку – звісно, не його «тамплієрській», а реальній історії. Доповнюють макет у вигляді додатково укріпленої башти-донжону з ровом навколо знахідки з розкопок на цьому об’єкті.

Далі бачимо у вітрині макет Чинадіївського замку (фортеці-палацу Сент-Міклош) із виглядом, який він мав у XVII-XVIII століттях. Там на розкопках у різні роки знаходили чимало частин керамічних люльок, ткацькі човники, посуд тощо.

Квасівський замок представлений у макеті таким, яким він був у XII-XV століттях. На жаль, до наших днів він зберігся лише в руїнах, тому багатьом буде цікаво, як могла виглядати ця могутня фортеця романського типу, що височіла на скелі над річкою Боржавою і свого часу використовувалася для контролю соляного шляху. Чому від красивого замку нині залишилися лише сумні руїни – зможете дізнатися, скориставшись інфобоксом. А частинки посуду та розкішних кольорових кахлів доведуть вам, що колись це був потужний і заможний оборонний комплекс.

У вітрині з макетом Мукачівського замку можна побачити дуже цікавий старовинний глечик, на якому також зображений замок і є дарчий надпис угорською мовою. Колись краєзнавчий музей мав величезну колекцію предметів, пов’язаних із цим замком, однак у 1991 році передав понад 5 тисяч експонатів до Мукачівського історичного музею.

Майже в центрі нової експозиції можна побачити вітрину з макетом Ужгородського замку, над яким ідеально вмістилася трошки вигнута шабля, знайдена кілька років тому на розкопках замкової церкви Володимиром Мойжесом. А центр нової експозиції прикрашає реконструкція бомбарди – першої артилерійської зброї, яку могли використовувати і в наших замках. Позаду бомбарди, в ящику, погляньте на кам’яні ядра. Вони цікаві тим, що це не реконструкція, а справжні снаряди, знайдені під час розкопок у вежі Невицького замку. Тоді краєзнавчому музею передали більше 60-ти ядер різного діаметра, частину з них ви зможете побачити й на виставці «Замки Закарпаття».

Далі перед гостями постане макет загадкового Боржавського замку – одного з найдавніших на території сучасного Закарпаття. Автор макета Калман Вішколц зобразив замок у такому вигляді, яким він міг бути у ХІІ столітті. Відомо, що в ті часи фортеця була дерев’яною, пізніше мала кам’яне укріплення, а зруйнована була остаточно в XVI столітті. Нині про цей замок взагалі мало хто знає, ще менше людей там бували. Він доволі мало досліджений, а ще кажуть, що розграбований чорними археологами. Однак у фондах краєзнавчого музею все ж є предмети з цього історичного об’єкта, зокрема в експозиції можна побачити металеві кріплення дверей та цікавий ключ.

Виноградівський замок на виставці представлений макетом, що зображує його в XVI столітті – перед тим, як він був зруйнований. Колись ця фортеця була однією з найбільших у краї, нині ж, стоячи на її руїнах, важко навіть уявити, що тут були могутні бастіони, костел і каплиця. Біля макета можна побачити археологічні знахідки на цій території – наконечники стріл, металеві ножі, фрагменти ланцюга.

У вітрині, присвяченій Королевському замку, макет зображує, як виглядав комплекс споруд у XVII столітті – перед тим, як був зруйнований за наказом імператора Леопольда І. Нині від замку збереглася лише частина стін на крутих схилах над річкою Тисою. Там досить активно проводилися археологічні дослідження, з яких до краєзнавчого музею потрапили цікаві предмети. У вітрині представлена однотонна кахля з дуже гарним зображенням невідомої дами.

Бронецький замок нині навіть руїнами назвати важко, адже від нього мало що залишилося, однак колись це був важливий форпост на вершині крутої скелястої гори. В експозиції можна побачити макет, який передає вигляд замку в ХІ-ХІІ століттях, а також археологічні знахідки – величезні цвяхи, які могли використовуватися під час будівництва фортеці.

Хустський замок представлений макетом, який зображує його стіни й споруди у XVIII столітті, а також однотонними кахлями різних типів. А Вишківський замок, занепад якого пов’язують якраз із розбудовою Хустського, на макеті можна побачити в тому вигляді, яким він був у XIV столітті. Біля нього також є археологічні знахідки – цікаві димохідні труби XIV-XVІІ століть, притаманні більшості місцевих замків.

Автор макетів Калман Вішколц розповідає, що найважче було створити зображення тих фортець, від яких нині майже нічого не залишилося. Але і тут були нюанси, адже Хустський замок, хоч і стоїть в руїнах, все ж залишився в матеріалах і дослідженнях, про його вигляд є багато відомостей. Натомість ті замки, що перебувають в занепаді значно довше, відтворити в макеті було доволі складно.

«Для цієї експозиції я створив 12 макетів замків, – зазначає Калман Вішколц. – Однак можна в майбутньому розширити її, адже на території сучасного Закарпаття були й інші фортеці та укріплення, які донині не збереглися, наприклад, в Горянах, Дийді, Есені, Бене, Міжгір’ї тощо».

«Цією виставкою ми загалом хочемо привернути увагу громадськості до питання дослідження й збереження наших замків, – розповідає авторка експозиції, директорка Обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького Ольга Шумовська. – Вони мають велику історичну вагу, однак стоять недосліджені, часто в суцільних руїнах, чекають, поки на них звернуть увагу. Можливо, ця виставка стане якраз тим важелем, який змінить щось в цьому напрямку. Загалом же я сподіваюся, що кожен гість знайде в цій залі щось корисне, нове й приємне. Адже ми дуже старалися, щоб нова виставка сподобалася нашим гостям».

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

 

01 липня 2025р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів