Ярослав Галас: У вирі війни село опинилося “між небом і землею” (ФОТО)
Пам’яті Жолобка. Відомий закарпатський журналіст Ярослав Галас, який нині - речник Геннадія Москаля на Луганщині, розповів у Фейсбуці, як від охайного донбаського села зі 100-річними дубами залишилися тільки спогади.
"В кінці грудня їхали якось по Бахмутці. Розбита танковими траками проїжджа частина, поламані снарядами дерева, вирви на узбіччі… І між 29 і 31-м блокпостами натрапили на невеличке село з чудернацькою назвою “Колобок” (насправді, “Жолобок”, просто хтось із місцевих приколовся й замалював на вказівнику ліву частину “Ж”). У вирі війни село опинилося “між небом і землею” — формально належало до Фрунзе, яке окуповане “казаками”, а фактично залишилося на контрольованій Україною території. Але не це головне. У фронтових селах, особливо тих, що біля Бахмутки, сліди війни повсюди — зруйновані снарядами хати, повалені електроопори, посічені осколками фасади. А тут, за сотню метрів від Бахмутки, по якій проходить лінія фронту, наче й не було ніяких бойових дій — величезні 100-річні дуби, хатки з віконницями і жодної воронки від снаряду чи міни, а не те, що якісь руйнування. Таке враження, що потрапив у якийсь інший вимір. В мирний час у Жолобку жило близько сотні селян, а тоді, в кінці грудня, — десь шістдесят (в основному пенсіонери). Цілком адекватні люди, хоча й зустріли нас із докорами: “Як про нас могли забути? Ми на українському боці, то чому нас не приєднають до України?” Селяни ще за кілька тижнів до того написали колективне звернення з проханням приєднати їх до України, але так нікуди його й не відправили. Щоб юридично приєднати Жолобок до України й відкрити тут фінансування, підготували спеціальний законопроект. Який так і не прийняли. Всередині січня на Бахмутці почалися бої, а коли 31-й блокпост захопили, Жолобок опинився на нейтральній території. Потім туди зайшли російські війська й “казаки”.
Селяни з Жолобка виїхали — хтось на той бік, в ЛНР і далі в Росію, а хтось у Лисичанськ і Сєвєродонецьк. Кілька днів тому спілкувався з двома пенсіонерами, що виїхали одними з останніх. Розповіли, що в Жолобок заїхали чотири російські танки (екіпажі — удмурти й буряти), кілька БТР-ів та дві установки “Град”. Крім регулярних російських військ понаїжджали “казаки”, котрі вривалися в хати з криком: “Где укропы?”, а потім набивали мішки всяким добром і несли в тентовані “КамАЗи”. Із середини січня, відколи на Бахмутці почалися активні бойові дії, в Жолобку не вціліло жодної хати! Одні зруйновані чи спалені повністю, інші дуже пошкоджені. Відновити село в тому вигляді, яким воно було ще півтора місяці тому, вже точно не вдасться. Усе змінили російські танки, буряти з удмуртами й “казаки”. Від охайного Жолобка зі 100-річними дубами залишилися тільки спогади й кілька фото…"
До цієї новини немає коментарів