Родини ветеранів українсько-російської війни беруть участь у проєкті відновлення ментального здоров’я на Закарпатті

Сходження на скелі — одна із частин проєкту реабілітації для ветеранів, розповідає Суспільне. Цьогоріч цим видом спорту займаються у Виноградові. Ветеран Василь Король піднявся на скелю вдруге.
"Ми були минулого року, це була поїздка в Ужгород. А в цьому році, чесно, це дружина побачила. Минулого року я один раз тільки піднімався. Мені дуже сподобалося, це дуже драйвово, тим більше до цього я не розумів, чому хлопці, які вже комісовані, мають інвалідність, записуються і пробують все, з одного боку незрозуміло, а з іншого — я тепер розумію, що ти прокручуєш те, що багато чого не знав, не вмів і тепер хочеш все попробувати, тим більше пройшовши те, хочеться все спробувати. Скелелазіння — дуже драйвово, дуже драйвово", — розповів ветеран російсько-української війни Василь Король.
"Побратим тримав мотузку і я не думав про те, чи він там щось неправильно зробить, я просто ліз і насолоджувався краєвидами нашої країни. У мене дружина теж колишня військова, вона побачила в соцмережі, подали заявку і так опинилися тут. Є з ким поспілкуватися, бо побратими, як ніхто розуміють тебе, можна помовчати, можна поговорити, навіть якщо ти щось не те сказав, то тебе все ж зрозуміють так, як треба. Потрібно все, що може відволікти ветерана від того, що він бачив", — ділиться ветеран російсько-української війни Олександр.
Ветеран Едуард Сафронов також спробував зійти на скелю.
"Раніше я підіймався тільки на нашу рідну Говерлу, але це трішки інші масштаби. Минулого року, коли мене запросили в кемп в Австрію, то я там підіймався на гору висотою 3000 метрів. Це практично так само. Спочатку був сильний страх, я не розумів, як я з однією рукою, бо друга рука пришита, вона не функціонує але я для себе зрозумів за підтримки штатного психолога цієї фундації, що я зможу, що я можу подолати цей страх, я можу подолати ці відстані і я можу бути чемпіоном", — каже чоловік.
Про спорядження та про правила сходження на скелю ветеранам розповідали іноземні інструктори спільно з українськими. Також вони допомагали під час скелела?зіння.
"Починають ветерани з 5-6 метрів, це найкоротша дорога. Коли вже потренувалися на цій дорозі, вони переходять на вищі дороги, як ви бачите, це 20 метрів і є 30 метрів. Тобто спочатку на малій дорозі вони навчаються, як користуватися спорядженням, як спускатися, а потім переходять на більш складні дороги", — розповів інструктор із Словенії Жига Оразем.
Проєкт відновлення ментального здоров’я для ветеранів та їхніх сімей реалізують представники благодійного фонду "Mountain Seed Foundatoin". Наразі участь у проєкті беруть 14 сімей ветеранів. Для дружин, дітей та військових — програми різні. Розповіла співзасновниця "Mountain Seed Foundation" Ірина Приходько.
"Жінки, діти та ветерани трішки відпочивають одне від одного, але можуть і разом насолодитися природою та, сподіваюся, що вони вже отримують якісь «інструменти від нашої психологині», які будуть використовувати у подальшому житті. Програму ментальної підтримки проводить професорка Єльського університету Аміт Орен. Це наша перша група для України. Це наш перший табір в Україні. Ми проводимо його з нашою інтернаціональною командою, тобто українці, наші друзі американці, європейці, гіди зі Словенії. Ми показуємо, як ми проводимо ці програми, вони дивляться, а потім другий тиждень українська команда буде проводити, а ми будемо спостерігати й потім вже залишаємо українську команду, яка буде проводити всі ці табори впродовж року", — ділиться жінка.
До теми
- «Бограч-index» – травень 2025: за місяць продукти подешевшали на 2%
- На Закарпатті проживає 24 621 багатодітна сім’я й 59 жінок області мають звання «Мати-героїня»
- Шахрайські схеми з рідними полонених і зниклих безвісти
- «Но, раз дякуву, з мене кавіль»: 100+ колоритних фраз, які ви почуєте тільки на Закарпатті
- У Кам’яниці висадили «Дерева пам’яті» на честь українських героїв
- На Закарпатті продовжують реабілітаційні заходи для бійців, які повернулися із зони бойових дій
- Захисник "Азовсталі" з Чопа Олексій Чорпіта провів у полоні майже три роки. Вдома на нього чекали мама та сестра
- Поливаний понеділок: традиції, обряди та цікаві факти
- Богдан Андріїв: "Нехай у кожному серці Великдень запалить промінь любові, надії та єдності"
- Світле свято Воскресіння Христового - головні традиції та звичаї Великодня
- Людмила Губаль: «Писанка — це лист до Бога»
- Як на Закарпатті створюють традиційну бойківську писанку: техніка та орнаменти
- Розклад Великодніх богослужінь та освячення пасок у храмах Ужгорода
- Ужгородський батальйон ТрО терміново шукає операторів БПЛА та спеціалістів з РЕБ
- Майбутні підприємці Закарпаття ярмаркували у Львові
- Група Tolk стала найчисельнішою командою благодійного півмарафону в Ужгороді
- Закарпаття знову прийняло евакуаційний потяг - цього разу із Донеччини
- «Бограч-index» – квітень 2025: за місяць продукти подешевшали на 1,8 %
- В Ужгороді провели акцію з підтримки жінок у кризовій вагітності
- На Закарпатті розпочинають міжнародний проєкт зі збереження культурної спадщини краю за допомогою 3D-сканування
До цієї новини немає коментарів