Із 1 січня 2025 року на Закарпатті сформували 68 експертних команд замість ліквідованих МСЕК

Відтак експертні команди, які запрацювали в області з 1 січня 2025 року, почали роботу з нуля.
Про це Суспільному розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА Любов Мандзич.
7 січня в Ужгородській багатопрофільній лікарні біля кабінету із табличкою "Лікарі-експерти" не було жодного пацієнта. Не було тут відвідувачів і в інші шість днів нового року. Відповідальна за створення і роботу експертних команд Наталія Мушак каже: адміністратори за законом мають п’ять днів для опрацювання даних. Поки було два записи.
"Першим пацієнтом був чоловік, проте були неправильно подані документи. Ми були змушені відправити справу на доопрацювання. Друга справа в розгляді. У нас є декілька експертних команд: загальна, офтальмологічна, травматологічна і хірургічна. Є по дві команди з кожного профілю, які введені в електронну систему. Це є хмарна електронна система, яку нам надав МОЗ, яка зареєстрована і там є всі наші лікарі. Вимоги за МОЗ — це мінімум 3 лікаря в команді", — розповіла Наталія Мушак.
Більше двох місяців лікарі проходили навчання.
"Вебінари були для заступників, керівників, лікарів та експертів. Усі їх пройшли. Із 2026 року, як нам обіцяють, всі лікарі, не зважаючи на свою професію, чи вони є в експертній команді, чи ні, повинні будуть мати сертифікат по експертизі", — сказала відповідальна за створення і роботу експертних команд.
Наразі у лікарні адміністратори опрацьовують запити, які надходять із 1 січня. Ліквідовані на Закарпатті МСЕК не передали жодної незавершеної справи своїм правонаступникам, тобто експертним командам. Відтак вони починають роботу з нуля.
"Реформа назрівала давно, але враховуючи останні події, які були не зовсім приємні, був прийнятий такий "турборежим" і ми за дуже короткий період часу мали перейти з однієї системи оцінювання на іншу, що ми і зробили. Наразі сформовано 68 команд. Якщо у попередній системі у нас було 10 комісій, то зараз маємо рівноцінних 68. Тобто, доступність збільшилася. У різних закладах від двох команд мінімум, які мають бути, до 8-ми команд в Обласній клінічній лікарні", — пояснила директорка департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА Любов Мандзич.
Заявку про проходження оцінки повсякденного функціонування людини на офіційний портал наразі подають або сімейні лікарі, або профільний лікар.
"Лікар зареєстрований в системі, підключається, підписує електронним ключем. Портал підтягує всі дані пацієнта, витримує всі вимоги МОЗ по заповненню цієї форми і відправляє на опрацювання у експертну команду. Плюс те, що вони разом з пацієнтом можуть обрати будь-яку експертну команду по Україні. Прив’язки по прописці немає", — сказала Наталія Мушак.
Експертна команда має 30 днів на огляд хворого і оцінку його стану.
"Керує справою лікар відповідної спеціалізації, по якій нозології звернувся пацієнт. Рішення всіх членів команд вносяться в електронну систему. Це є контрольна система, яку бачать усі: МОЗ, департамент, СБУ і центр оцінювання. Всі рішення ми бачимо, вони підписуються електронним ключем. Якщо є якісь непорозуміння по якимось висновках, то рішення кінцеве за головуючим. Якщо пацієнт не згідним зі своїм рішенням, він може звернутися у Центр оцінювання особи. Це найвищий центр, в який можна подати свої скарги і з системи буде витягнута ця справа і розглянута ще раз, і встановлено, чи правильно експертна команда прийняла рішення", — роз'яснила відповідальна за створення і роботу експертних команд.
Усі дані про пацієнта — знеособлені. Експертна команда бачить ім’я людини лише при безпосередньому розгляді справи. За новими правилами, оцінювання лікарі експертних команд можуть проводити очно, дистанційно та заочно.
"Ще немає точного переліку, але до заочного належать важкі онкологічні випадки та деякі військовослужбовці, якщо ВЛК винесла своє рішення. Дистанційне може бути з використанням телемедицини. Є два варіанти: ми можемо виїхати на місце розгляду справи. Якщо пацієнт знаходиться в стаціонарі, чи вдома лежачий, то ми можемо виїхати, оглянути і прийняти рішення. Або за допомогою телемедицини. Є зуми чи інші програми, які дозволяють нам оцінити функціональний стан людини", — сказала Наталія Мушак.
Наразі на Закарпатті визначили 11 медичних закладів, де будуть працювати експертні команди. Зі слів Любові Мандзич, експертні комісії працюватимуть у Рахівській районній лікарні, Тячівській районній лікарні, де і раніше працювали комісії, та в Хусті, Виноградові й Мукачеві. А також в обласних медзакладах, зокрема: Ужгородській багатопрофільній лікарні, клінічній лікарні імені Новака, центрі психічних залежностей, клінічному кардіодиспансері, протипухлинному, фтизіопульмонологічному центрі.
До теми
- На Закарпатті підписали меморандум для розвитку сімейних форм виховання дітей
- В ОВА обговорили реалізацію на Закарпатті Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні
- Підтримка ветеранів – інвестиція в майбутнє: онлайн-зустріч Закарпатської ОВА вже завтра
- В ОВА обговорили нові підходи до вирішення трудових конфліктів
- З нагоди Дня Конституції - визнання для закарпатців, які змінюють країну
- Закарпаття отримало понад 5,3 млн грн на модернізацію харчоблоків у закладах освіти
- У кожній територіальній громаді Закарпаття працюватиме офіцер-рятувальник
- Щоб допомогти вступникам та їхнім батькам зорієнтуватися у вступній кампанії, працюватимуть спеціальні інформаційні лінії
- Закарпаття без «мертвих зон»: у віддалених селах покращать мобільний зв’язок
- 5 громад Закарпаття отримають кошти для створення сучасного освітнього простору у навчальних закладах
- Закарпаття вперше відвідав голова офісу Міжнародного комітету Червоного Хреста у Львові
- Онлайн-зустріч «Діалог влади та бізнесу»: як разом подолати трудові конфлікти — запрошують роботодавців
- Бізнес Закарпаття може скористатися грантовими можливостями програми «Горизонт Європа»
- На Закарпатті за сприяння французьких партнерів втілюватимуть проєкт «Стійкість»
- На Закарпатті з початку року учасниками програми «Власний дім» стали 70 сімей, з них 15 – родини військових, ветеранів та учасників бойових дій
- Діти з тимчасово окупованої території Луганщини оздоровлюються на Закарпатті
- «Мале Карпатське коло»: нова магістраль з'єднає Закарпаття, Львівщину й Івано-Франківщину та відкриє прямий вихід на Польщу та Румунію
- Велика європейська компанія, що спеціалізується на виробництві вапна та інших будівельних матеріалів, хоче розмістити свій завод на Закарпатті
- В Ужгороді говорили про належне дотримання прав ромів та кроки для інтеграції нацспільноти у життя громад та області
- Закарпаття доєдналося до закупівлі необхідної техніки для військових, котрі ведуть боротьбу на різних ділянках фронту
До цієї новини немає коментарів