Із 1 січня 2025 року на Закарпатті сформували 68 експертних команд замість ліквідованих МСЕК

Відтак експертні команди, які запрацювали в області з 1 січня 2025 року, почали роботу з нуля.
Про це Суспільному розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА Любов Мандзич.
7 січня в Ужгородській багатопрофільній лікарні біля кабінету із табличкою "Лікарі-експерти" не було жодного пацієнта. Не було тут відвідувачів і в інші шість днів нового року. Відповідальна за створення і роботу експертних команд Наталія Мушак каже: адміністратори за законом мають п’ять днів для опрацювання даних. Поки було два записи.
"Першим пацієнтом був чоловік, проте були неправильно подані документи. Ми були змушені відправити справу на доопрацювання. Друга справа в розгляді. У нас є декілька експертних команд: загальна, офтальмологічна, травматологічна і хірургічна. Є по дві команди з кожного профілю, які введені в електронну систему. Це є хмарна електронна система, яку нам надав МОЗ, яка зареєстрована і там є всі наші лікарі. Вимоги за МОЗ — це мінімум 3 лікаря в команді", — розповіла Наталія Мушак.
Більше двох місяців лікарі проходили навчання.
"Вебінари були для заступників, керівників, лікарів та експертів. Усі їх пройшли. Із 2026 року, як нам обіцяють, всі лікарі, не зважаючи на свою професію, чи вони є в експертній команді, чи ні, повинні будуть мати сертифікат по експертизі", — сказала відповідальна за створення і роботу експертних команд.
Наразі у лікарні адміністратори опрацьовують запити, які надходять із 1 січня. Ліквідовані на Закарпатті МСЕК не передали жодної незавершеної справи своїм правонаступникам, тобто експертним командам. Відтак вони починають роботу з нуля.
"Реформа назрівала давно, але враховуючи останні події, які були не зовсім приємні, був прийнятий такий "турборежим" і ми за дуже короткий період часу мали перейти з однієї системи оцінювання на іншу, що ми і зробили. Наразі сформовано 68 команд. Якщо у попередній системі у нас було 10 комісій, то зараз маємо рівноцінних 68. Тобто, доступність збільшилася. У різних закладах від двох команд мінімум, які мають бути, до 8-ми команд в Обласній клінічній лікарні", — пояснила директорка департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА Любов Мандзич.
Заявку про проходження оцінки повсякденного функціонування людини на офіційний портал наразі подають або сімейні лікарі, або профільний лікар.
"Лікар зареєстрований в системі, підключається, підписує електронним ключем. Портал підтягує всі дані пацієнта, витримує всі вимоги МОЗ по заповненню цієї форми і відправляє на опрацювання у експертну команду. Плюс те, що вони разом з пацієнтом можуть обрати будь-яку експертну команду по Україні. Прив’язки по прописці немає", — сказала Наталія Мушак.
Експертна команда має 30 днів на огляд хворого і оцінку його стану.
"Керує справою лікар відповідної спеціалізації, по якій нозології звернувся пацієнт. Рішення всіх членів команд вносяться в електронну систему. Це є контрольна система, яку бачать усі: МОЗ, департамент, СБУ і центр оцінювання. Всі рішення ми бачимо, вони підписуються електронним ключем. Якщо є якісь непорозуміння по якимось висновках, то рішення кінцеве за головуючим. Якщо пацієнт не згідним зі своїм рішенням, він може звернутися у Центр оцінювання особи. Це найвищий центр, в який можна подати свої скарги і з системи буде витягнута ця справа і розглянута ще раз, і встановлено, чи правильно експертна команда прийняла рішення", — роз'яснила відповідальна за створення і роботу експертних команд.
Усі дані про пацієнта — знеособлені. Експертна команда бачить ім’я людини лише при безпосередньому розгляді справи. За новими правилами, оцінювання лікарі експертних команд можуть проводити очно, дистанційно та заочно.
"Ще немає точного переліку, але до заочного належать важкі онкологічні випадки та деякі військовослужбовці, якщо ВЛК винесла своє рішення. Дистанційне може бути з використанням телемедицини. Є два варіанти: ми можемо виїхати на місце розгляду справи. Якщо пацієнт знаходиться в стаціонарі, чи вдома лежачий, то ми можемо виїхати, оглянути і прийняти рішення. Або за допомогою телемедицини. Є зуми чи інші програми, які дозволяють нам оцінити функціональний стан людини", — сказала Наталія Мушак.
Наразі на Закарпатті визначили 11 медичних закладів, де будуть працювати експертні команди. Зі слів Любові Мандзич, експертні комісії працюватимуть у Рахівській районній лікарні, Тячівській районній лікарні, де і раніше працювали комісії, та в Хусті, Виноградові й Мукачеві. А також в обласних медзакладах, зокрема: Ужгородській багатопрофільній лікарні, клінічній лікарні імені Новака, центрі психічних залежностей, клінічному кардіодиспансері, протипухлинному, фтизіопульмонологічному центрі.
До теми
- Закарпаття долучається до транскордонного проєкту «LIFE – Цілюща вода – шлях до довготривалого здоров?я»
- Керівники Закарпаття зустрілися із військовими 3-ї штурмової бригади
- Понад 50 перевантажених авто за тиждень: на Закарпатті активізували ваговий контроль
- Мирослав Білецький провів онлайн-нараду із керівниками громад Закарпаття: обговорили фінансові питання
- Мирослав Білецький зустрівся із одним із провідних ієрархів греко-католицької церкви у США
- 15 млн 703 тис. грн державних коштів — для розвитку професійної освіти Закарпатської області
- У Берегові завершують реконструкцію гуртожитку, який став прихистком для понад 50 ВПО
- Понад 19 мільйонів доларів на агромістечко для ВПО: на Ужгородщині збудують новий дім для 1000 людей
- Закарпаття та Румунія поглиблюють співпрацю прикордонних регіонів – зустріч в ОВА
- Уже 34 закарпатські школи долучилися до проєкту «Мрія»
- На Закарпатті програма «Власний дім» з початку року допомогла 34 сім'ям отримати пільгові кредити
- На Закарпатті з робочим візитом перебуває Генеральний консул Чеської Республіки у місті Львів Давід Нови
- Закарпаття готується до масштабних робіт на Тересві: демонтажу та зведення нового мосту
- Закарпатські прикордонники отримали високу державну нагороду
- Закарпатських підприємців запрошують взяти участь у «Діалозі влади та бізнесу» з питань соціальних гарантій для осіб з інвалідністю
- На Закарпатті активізували заходи щодо боротьби з нелегальними пасажирськими перевезеннями
- В Ужгороді визначилися із місцем будівництва майбутнього великого ветеранського простору
- Візит друзів України: нові спільні проєкти Закарпаття та італійських партнерів
- Підтримка громади та захисників: як розподілили понад 80 млн грн додаткових надходжень на Закарпатті
- Перспективи посилення енергетичного сектору Закарпаття обговорили в Ужгороді
До цієї новини немає коментарів