464 аптеки на Закарпатті є учасницями програми «Доступні ліки», минулого року було виписано 477 тисяч електронних рецептів
У Закарпатській області протягом минулого року було виписано 477 тисяч електронних рецептів на «Доступні ліки». За погашеними рецептами аптеки області отримали 120 млн грн від НСЗУ.
Станом на початок січня у Закарпатській області 464 аптеки є учасницями програми. На Закарпатті одна з найменших по країні середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки-учасниці програми «Доступні ліки».
«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. У 2023 році мешканцями Закарпаття погашено 405 тисяч е-рецептів із 477 тисяч виписаних, тобто 85%. Це середній показник серед усіх областей, та це означає, що 15% рецептів залишились непогашеними», — зазначає Голова НСЗУ Наталія Гусак.
Наразі за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати медичні препарати від:
- серцево-судинних захворювань; - діабету 2-го типу; - цукрового та нецукрового діабету; - бронхіальної астми; - епілепсії; - розладів психіки та поведінки; - хронічного обструктивного захворювання легенів; - хвороби Паркінсона; - імуносупресивні препарати.У серпні 2023 року список поповнили знеболювальні для паліативних хворих. З жовтня додані тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові.
«Попри воєнний стан, програма реімбурсації продовжує розширюватись. Загалом у переліку наразі понад 500 найменувань препаратів. Ми готові забезпечити потреби всіх українців, яким необхідні ліки», — зазначила Голова НСЗУ Наталія Гусак.
Різниця між рівнем погашення рецептів у міській та сільській місцевості разюча. Дані свідчать, що велика кількість жителів сіл їздять у аптеки до більших міст за ліками, а частина мешканців не отримує ліки взагалі. Так, у містах та селищах міського типу Закарпаття було погашено більше рецептів, ніж виписано – 128%. Водночас у селах області погашено всього 36% рецептів. Тобто зі 225-ти тисяч виписаних електронних рецептів, жителі сіл Закарпатської області отримали ліки на місцях всього за 82-ма тисячами рецептів.
Задля розширення доступності програми реімбурсації «Доступні ліки» для пацієнтів необхідна тісна взаємодія Національної служби здоров'я України з місцевою владою. Зокрема це аналіз наявної на місцях аптечної мережі у співвідношенні з кількістю жителів громад, стимулювання аптек доєднуватися до програми, розв’язання проблем транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з «Доступними ліками». Також необхідно покращувати інформування пацієнтів про можливості й переваги програми «Доступні ліки».
Для того, щоб отримати препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки», потрібно отримати електронний рецепт від лікаря. Залежно від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю:
- пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребує препаратів для знеболення та тест-смужок для визначення рівня глюкози у крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;
- пацієнтам із нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога; - пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог чи психіатр. При наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар первинки; - пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). Залежно від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій мобільний номер з таким текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». Також пацієнт може попросити лікаря надати інформаціи?ну довідку, яка буде містити номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарськии? засіб. Інформаціи?на довідка не є електронним рецептом та має лише інформаціи?нии? характер.
Термін дії рецепта 30 днів.Щоб отримати ліки необхідно звернутися до однієї з аптек, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни».
В аптеці потрібно повідомити 16-значнии? номер та код електронного рецепта або пред’явити інформаціи?ну довідку.
Дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками можна:
- зателефонувавши на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77 у робочі дні з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 до 16:45 (у п’ятницю); - через чат-бот «Спитай Гриця».
До теми
- На Закарпатті програма «Власний дім» з початку року допомогла 34 сім'ям отримати пільгові кредити
- На Закарпатті з робочим візитом перебуває Генеральний консул Чеської Республіки у місті Львів Давід Нови
- Закарпаття готується до масштабних робіт на Тересві: демонтажу та зведення нового мосту
- Закарпатські прикордонники отримали високу державну нагороду
- Закарпатських підприємців запрошують взяти участь у «Діалозі влади та бізнесу» з питань соціальних гарантій для осіб з інвалідністю
- На Закарпатті активізували заходи щодо боротьби з нелегальними пасажирськими перевезеннями
- В Ужгороді визначилися із місцем будівництва майбутнього великого ветеранського простору
- Візит друзів України: нові спільні проєкти Закарпаття та італійських партнерів
- Підтримка громади та захисників: як розподілили понад 80 млн грн додаткових надходжень на Закарпатті
- Перспективи посилення енергетичного сектору Закарпаття обговорили в Ужгороді
- На Закарпатті проведуть перевірки перевізників: увага – до законності пасажирських перевезень та габаритно-вагових норм
- На Закарпатті відбудеться конференція «Регіональний економічний розвиток: кризове реагування, відновлення та стале зростання»
- Бізнес Закарпаття може подаватися на участь в Ukraine Recovery Conference 2025
- На Закарпатті обговорили розвиток розподіленої генерації електроенергії з підприємцями та фахівцями ЕКУ
- Програмою «Доступні ліки» з моменту запуску скористалося понад 176 тисяч мешканців Закарпаття
- Закарпатська та Дніпропетровська обласні військові адміністрації підписали меморандум про співпрацю
- Митцям Закарпаття нагадують: триває конкурсний добір на здобуття Обласної премії імені Дезидерія Задора у галузі музичного та виконавського мистецтва
- Орієнтовний розмір субсидії на оренду житла ВПО відтепер можуть розрахувати самостійно – за допомогою спеціального калькулятора
- На Закарпатті запрацювала «гаряча лінія» для повідомлень про випадки захворювання тварин на ящур та блутанг
- Уряд спростив процедуру влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку та піклування родичів і близьких
До цієї новини немає коментарів