Крок за кроком до екомайбутнього: як школи Закарпаття впроваджують сортування відходів

Роздільне сортування сміття є однією з відправних точок у євроінтеграції. Угода про Асоціацію із ЄС вимагає від України запровадження відповідних програм, а також налагодження нормативно-правової бази щодо поводження із відходами. Україна вже почала рухатись у цьому напрямку – законопроект, який передбачає розширену відповідальність виробників щодо власного пакування, а також залучення до процесу місцевої влади було підписано влітку. Важливою складовою, без якої неможливе проведення якісних змін, є екологічна освіта.
Поки в країні війна і Уряд має низку більш термінових задач, ініціатива переходить до громад та екоактивістів. «Війна рано чи пізно закінчиться і зараз необхідно робити все для того, щоб Україна, як кандидат до Євросоюзу, відповідала всім європейським стандартам щодо поводження з відходами», — переконана Ангеліна Осадча, директорка Klitschko Foundation, за ініціативи якого уже четвертий рік поспіль в країні проходить екологічний проєкт Zero Waste School, що впроваджує культуру сортування відходів у школах та громадах.
Zero Waste School – освітня ініціатива Klitschko Foundation, започаткована у 2018 року. До повномасштабного вторгнення рф в Україну участь у ній щороку брали близько 100 шкіл. Через активні бойові дії та вимушений перехід на онлайн формат навчання, збирання та сортування відходів на базі шкіл у багатьох регіонах стало неможливим. Проте організатори не зупинилися і продовжили роботу там, де це наразі безпечно і актуально. Одним з таких регіонів стало Закарпаття: з вересня до проєкту долучилися 12 шкіл Рахова та Мукачева.
Налагодити співпрацю «школа – підрядник» місцеві заклади навчають тренери Zero Waste School – випускники проєкту. Спершу учасникам пояснюють особливості кожного з видів сировини, знайомлять із тим, як працюють переробні підприємства, вже після цього навчають покроковому налагодження процесу сортування у стінах школи.
«2 рази на місяць, ми проводимо акції по збору і сортуванню відходів на базі школи, — розповідає учасник проєкту, вчитель фізкультури Мукачівського ліцею №8 Михайло Дьорка. — Кожна родина приносить побутові відходи, придатні для сортування — скло, папір, пластик. Старші учні ведуть облік та оголошують кращі класи, які зібрали найбільше сировини. До акції активно долучається весь педколектив».
У рамках проєкту ліцей отримав спеціальний прес для брикетування вторинної сировини, а незабаром в закладі будуть встановлені і спеціальні баки для роздільного сортування. Школа вже має низку угод із підрядниками, які забирають відсортовані відходи та переробляють їх.
Родина Zero Waste з кожним роком стає все більшою, адже школи все частіше звертають увагу на необхідність екоосвіти та долучаються до проєкту. Проект став можливим, за фінансової підтримки Фундації Кока-Кола. Загалом за 4 роки участь у проєкті взяли 293 школи, залучивши понад 15 тисяч людей.
До теми
- "Моя мрія отримати якісний протез здійснилася": історія закарпатського ветерана Йосипа Лакатоша
- “Закарпаття: у кадрі та серці”: стартував фотоконкурс про красу й унікальність регіону
- «Традиції, що єднають» – унікальну рубрику започаткували дві громади - Закарпаття та Донеччини
- Школа безпеки 2.0: другий сезон завершено — підсумки піврічного проєкту для жінок і дівчат на Закарпатті
- 83% закарпатських угорців підтримують вступ України до ЄС
- Мить, яку варто побачити: в горах Закарпаття квітне червона рута
- Як заморозки вплинули на урожайність у краї?
- Закарпаття: менше випадків туберкульозу, але тривожна динаміка з гепатитом В
- Пейзаж в об’єктиві тепловізора від військового Владислава Товтина можна придбати на благодійному аукціоні
- Ужгородська школа мистецтв завершила 70-й, ювілейний, навчальний рік
- Український природний рекорд! На Закарпатті зафіксували найвищу в Європі дуґласію тисолисту
- Працівники Ужанського нацпарку облаштували готелі для бджіл
- Під час виходу з «Азовсталі» потрапив у полон: на Закарпатті зустріли воїна, якого звільнили під час великого обміну полоненими
- Свято Міри в Лазещині і шлях до відродження вівчарства: репортаж з полонин
- Родини ветеранів українсько-російської війни беруть участь у проєкті відновлення ментального здоров’я на Закарпатті
- «Бограч-index» – травень 2025: за місяць продукти подешевшали на 2%
- На Закарпатті проживає 24 621 багатодітна сім’я й 59 жінок області мають звання «Мати-героїня»
- Шахрайські схеми з рідними полонених і зниклих безвісти
- «Но, раз дякуву, з мене кавіль»: 100+ колоритних фраз, які ви почуєте тільки на Закарпатті
- На Закарпатті продовжують реабілітаційні заходи для бійців, які повернулися із зони бойових дій
До цієї новини немає коментарів