Туберкульоз не відступає: Закарпаття серед регіонів із найвищою захворюваністю – близько 600 нових випадків щороку

Закарпаття входить до переліку регіонів із високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Щороку в області вперше виявляють близько 600 нових випадків.
Про це на брифінгу з нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, який відзначають 24 березня, розповіла генеральна директорка обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Вікторія Тимчик.
«Ця недуга вражає як дорослих, так і дітей. Торік у регіоні зареєстрували 684 уперше діагностовані випадки. З них – 29 серед неповнолітніх до 17 років, – відзначила Вікторія Тимчик. – Показник захворюваності в області становить 55 випадків на 100 000 населення, що на 45% більше, ніж загалом по Україні. Однак протягом останніх років на Закарпатті є тенденція до його зниження».
Водночас, за її словами, щороку зростає кількість летальних випадків. Якщо у 2023 році недуга забрала життя 114 закарпатців, у 2024 – 119, то торік від туберкульозу та його наслідків померло 127 осіб. Також протягом минулого року на 33% збільшилась захворюваність серед людей з ВІЛ-позитивним статусом (32 випадки проти 24 у 2024 році).
Хто перебуває в групі підвищеного ризику?
люди, які мали прямий контакт із хворими;
особи з ВІЛ-позитивним статусом;
особи, які працювали або працюють у виробничих умовах із впливом діоксиду кремнію;
пацієнти з хронічними хворобами або ті, хто отримує імуносупресивну терапію;
особи, які перебувають у закладах психоневрологічного профілю;
люди зі шкідливими звичками, зокрема курінням;
вагітні та жінки у післяпологовому періоді.
Для цих груп особливо важливо перебувати під наглядом медиків та проходити регулярний скринінг. Від початку року фахівці обласного центру контролю та профілактики хвороб та КНП «Центр легеневих хвороб» Закарпатської обласної ради здійснили 62 дослідження на туберкульоз, у 13 випадках діагноз підтвердили.
Важливим інструментом протидії туберкульозу є вакцинація. Згідно з оновленим Національним календарем профілактичних щеплень дитина отримує вакцину БЦЖ у першу добу життя. Якщо з певних причин щеплення не провели в цей період, безоплатну імунізацію можна пройти до 18 років.
«Торік у пологових відділеннях області вакцинацією охопили 92% новонароджених. Ще понад 100 дітей отримали щеплення в амбулаторіях центрів ПМСД. Загальний показник охоплення дітей вакцинацією проти цієї недуги торік склав 94%, що перевищує середній по Україні», – підкреслила Вікторія Тимчик.
Як наголосив генеральний директор Центру легеневих хвороб Василь Скрип, сьогодні туберкульоз – виліковний. Подолати його допомагають регулярна профілактика, своєчасне виявлення, правильне лікування та кваліфікований супровід пацієнта.
«Завдяки підтримці ВООЗ Україна забезпечена необхідними препаратами проти латентної та хіміорезистентної форм туберкульозу. Для їх виявлення в області працює 11 систем GeneXpert. Два такі автоматизовані ПЛР-аналізатори є на базі Центру легеневих хвороб, ще 9 – у районах», – зазначив Василь Скрип.
На базі Центру також функціонує стаціонарне фтизіатричне відділення, де проводять безоплатну діагностику та лікування пацієнтів із туберкульозом. Звернутися до профільних спеціалістів людина може за направленням сімейного лікаря або самостійно.
Спікери нагадали про основні симптоми недуги: тривалий кашель, підвищену температуру, утруднене дихання, біль у грудях, втрату ваги й апетиту, постійну слабкість, пітливість і кровохаркання. Вони також наголосили на важливості своєчасного звернення до медиків і безперервності лікування.
До теми
- «Не маємо права на помилку, — воно дуже жорстке по відношенню до нас», – начальник вибухотехнічної служби поліції Закарпаття про роботу підрозділу
- Позивний “Імпорт”: як IT-фахівець із Чехії став оператором дронів у 128 окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді
- «Традиційні головні убори та зачіски Закарпаття кінця ХІХ – першої половини ХХ ст.»: книжка за донат
- «Якби не відкрив вогонь — було б гірше»: військовий 128 бригади, водій-механік M113 збив ворожий дрон і врятував екіпаж
- Кількість пожеж у природних екосистемах зростає — рятувальники Закарпаття посилюють профілактичну роботу
- Один проти тринадцяти: історія бійця 128-ї бригади, який у бою під Дебальцевим знищив 13 ворожих піхотинців
- Захворюваність на грип та ГРВІ в Закарпатській області поступово знижується
- Рятувальники навчають дітей Ужгорода важливих правил життя
- До річниці створення організації Закарпатський осередок ГО "Захист Держави" відзначив "Людей дії"
- Служба без стереотипів: майор поліції Наталія Боднар — єдина жінка, яка очолює слідчий підрозділ на Закарпатті
- Жінка у формі, яка обрала зміни: історія служби закарпатської патрульної Олени Фодор
- Тут знають всіх учнів по іменах: як живе ужгородська школа №13
- "Дрон помсти" разом з іншими безпілотниками передали військовим волонтери Руху підтримки закарпатських військових
- Понад 400 релокованих підприємств на Закарпатті створили майже 13,5 тисяч робочих місць: з яких регіонів переїхав бізнес
- Деокупація пам’яті: як замку «Паланок» повертають його українську історію
- Весна на Закарпатті заявила про свої права – у краї розпочався шафрановий сезон (ФОТО)
- На Закарпатті оцифрують 15 старовинних дерев’яних церков XV–XIX століть
- Кнопки термінового виклику поліції: як працюють, в яких населених пунктах є на Закарпатті
- Понад 82 тисячі випадків від початку сезону: яка ситуація з грипом та ГРВІ на Закарпатті
- Прикордонник Вадим Гджега: "Раніше думав, що знаю межу витривалості. Тепер розумію – вона значно далі"

До цієї новини немає коментарів