Музеї Закарпаття, які варто відвідати

З цієї нагоди Суспільне підготувало добірку музеїв Закарпаття, що зберігають культурну спадщину регіону та варті уваги відвідувачів.
Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького
Це один із найстаріших і найвідоміших музеїв Закарпаття, розташований в історичній будівлі Ужгородського замку. Заснований у 1945 році, музей має багаті колекції з археології, етнографії, історії та природи краю. Його експозиції знайомлять з життям різних етносів, що населяли Закарпаття, демонструють традиційні костюми, предмети побуту, зброю, документи та унікальні зразки флори й фауни.
Музей знаходиться за адресою: місто Ужгород, вулиця Капітульна, 33.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту
Це один із перших музеїв просто неба в Україні, відкритий 27 червня 1970 року. Музей займає близько 2 гектарів і демонструє традиційну архітектуру та побут різних етнічних груп Закарпаття — українців, угорців, румунів, лемків, гуцулів та бойків.
Експозиція включає 30 автентичних споруд: житлові будинки, господарські приміщення, церкву, кузню, млин, корчму та школу. Особливу цінність становить дерев’яна церква Святого Архангела Михаїла з села Шелестово (1777 рік), яка є пам’яткою народної архітектури.
Музей знаходиться за адресою: місто Ужгород, вулиця Капітульна, 33а.
Мукачівський історичний музей
Музей розташований у Мукачівському замку "Паланок", одному з небагатьох, що вціліли до наших днів. Замок є цінною пам’яткою історії та військової архітектури ХIV-ХVII ст. Упродовж століть він слугував для охорони торгових і військово-стратегічних шляхів. За всю свою історію належав багатьом правителям.
Серед експозицій — археологічні знахідки кам’яного та бронзового віків, етнографічні колекції, виставки старовинних меблів, вишивки та народного одягу. Також представлені меморіальні кімнати, присвячені родині Ракоці, Ференцу Казінці та Федору Корятовичу. У музеї діє картинна галерея з творами закарпатських, українських, угорських та польських художників.
Музей знаходиться за адресою: місто Мукачево, вулиця Замкова гора.
Музей "Старе село" у Колочаві
"Старе село" — перший сільський музей архітектури та побуту на Закарпатті. На його території відтворено село стародавньої Верховини із колочавських експонатів, які ознайомлюють із 300-річною історією побуту місцевих жителів. У скансені представлені пам’ятки культури різних часів та різних верств населення як за соціальним статусом (бідняки, середняки), так і за видом діяльності (вівчарі, лісоруби, мірошники, швеці).
Наразі музей "Старе село" нараховує майже два десятки будівель та допоміжних господарських споруд.
Музей знаходиться за адресою: село Колочава Хустського району, вулиця Дружби, 26.
Хата-музей "Лемківська садиба"
Це етнографічний музей, розташований у селі Зарічово. Він створений у 1985 році на базі автентичної лемківської хати, збудованої в 1902 році з букових колод місцевим столяром Петером Ковачем.
До комплексу забудови входять: жила частина (хижа, сіни й комора) та господарські приміщення (стодола, хлів і хлівець), що знаходяться в одному ряду, під спільним дахом. Саме такий тип забудови характерний для етнографічної групи лемків. У хаті зібрані предмети побуту, які відтворюють матеріальну культуру лемків початку ХХ століття.
Музей знаходиться за адресою: село Зарічово Ужгородського району, вулиця Йосипа Бокшая, 25.
Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая
Це один із провідних мистецьких закладів України, розташований в Ужгороді. Заснований у 1948 році на основі колекції Земської картинної галереї, з 1979 року музей розміщується в історичній будівлі колишнього жупанату, зведеній у 1809 році. У 1990 році заклад отримав ім’я закарпатського художника Йосипа Бокшая.
Фонди музею налічують понад 16 тисяч експонатів, включаючи твори живопису, графіки, скульптури та декоративно-ужиткового мистецтва. Особливу цінність становить колекція угорського мистецтва XVIII — початку XX століття.
Музей знаходиться за адресою: місто Ужгород, площа Жупанатська, 3.
Історико-військовий музей "Лінія Арпада"
Музей "Лінія Арпада" в Колочаві — це історико-військовий комплекс, де представлено унікальну колекцію військового обладнання часів Другої світової війни. Тут можна побачити понад дві тисячі автентичних експонатів, розміщених у відтворених бункерах, які колись були частиною великої оборонної системи, збудованої угорською армією у 1940-х роках для захисту від наступу радянських військ.
Відвідувачі можуть пройтися справжніми підземними ходами, побачити кулемети, автомати, гранати, каски, засоби зв’язку, медичне приладдя й інше спорядження, яке використовувалось під час війни. Частина експонатів — оригінали з того часу.
До складу музею "Лінія Арпада" входить найдовша в Європі відреставрована стометрова оборонна лінія.
Музей знаходиться за адресою: село Колочава Хустського району, вулиця Дружби, 26.
Музей історії та етнографії румун Закарпаття
Музей заснований Іоном Ботошем — лікарем, письменником та етнічним румуном. Це наразі єдиний музей в Україні, присвячений румунській культурі краю. Експозицію складають зразки вишивки, традиційний одяг, рушники, предмети побуту, ікони, книги та рукописи, які Іон збирав самотужки протягом багатьох років.
У музеї також зберігаються "Дипломи Марамарощини" — документи, написані у 1900 році Магалі де Апшею, у яких згадуються всі села історичного регіону.
Музей знаходиться за адресою: село Нижня Апша Тячівського району, вулиця Олекси Борканюка, 17.
До теми
- Усі 2-тисячники за ніч: на Рахівщині пройде гірський марафон Чорногорою
- Нове місце для відпочинку на території Ужанського національного природного парку
- Мандрівка у минуле: маленькі гості з різних областей України у музеї ім. Т. Легоцького
- За 4 місяці 2025 року на Закарпатті сплатили майже 8 млн грн туристичного збору
- Тетяна Літераті проведе безкоштовну екскурсію знаковими місцями Ужгорода
- Ужгородців та гостей міста запрошують завтра на відкриту екскурсію «Квітучий Ужгород»
- Відтепер у Національний природний парк "Зачарований край" можна мандрувати на велосипедах
- На Рахівщині пройшла перша на Закарпатті «Школа хайкінгу»
- Два закарпатські села представлятимуть Україну на світовому туристичному конкурсі
- НПП «Зачарований край» відкриває туристичний сезон велопоходом мальовничими локаціями Іршавщини
- За три місяці 2025 року національні природні парки Закарпаття відвідали понад 14 тисяч туристів
- В Ужгороді – пік цвітіння сакур
- Сезон сакури в Ужгороді 2025: де шукати?
- «Сакура — це не все»: гід Юрій Зизич про туристичний сезон на Закарпатті, виклики й нові можливості
- З початку 2025 року найбільші музеї Закарпаття відвідали понад 90 тис. туристів
- Поляна та Ужгород лідирують у надходженнях зі сплати туристичного збору
- В Ужгороді проводять безкоштовні екскурсії містом у межах «Сакура-фесту»
- На Закарпатті створили туристичну мапу Боржавської долини
- «Сакура Фест» уже сьогодні стартує в Ужгороді
- У додатку «В похід Карпатами» з’явилися нові маршрути для хайкінгу
До цієї новини немає коментарів