В Ужгороді обговорили, як розкривати потенціал міст України та Словаччини

В Ужгороді обговорили, як розкривати потенціал міст України та Словаччини
18 квітня в Ужгороді відбулася підсумкова конференція «Розкриття потенціалу міста: зміцнення державних інституцій через словацько-українське транскордонне співробітництво в розширеному європейському просторі».  Йшлося про ефективне управління містами та розбудову міських програм, успішні практики наближення державних інституцій до громадян, покращення інклюзивності та впровадження зелених інновацій.

 

 Участь у заході взяли представники сторін-учасників проєкту  «Міста в розширеному європейському просторі: Спільний розвиток спроможності державних установ шляхом словацько-українського транскордонного співробітництва та покращення доброчесності у суспільних справах (ЦСЄС)». Захід відбувався у змішаній формі: офлайн в Ужгороді, а також  кілька учасників долучилися онлайн зі Словаччини, Норвегії та Харкова.

Як розповіла менеджерка проєкту, кандидатка політичних наук Ганна Мелеганич, стартував проєкту ще у 2020 році, однак, через ковід та війну у процесі його реалізації була велика кількість змін. «Основна мета – налагодження комунікації у транскордонному співробітництві, сприяти прозорості та доброчесності державних інституцій,  також сприяти інклюзивності та зеленим інноваціям. Власне, у рамках проєкту, після розпочатої росіянами війни, були значні зміни, низка заходів скасувалася або перенеслася, а велика частина коштів пішла на допомогу Харкову. Було організовано кілька зустрічей воркшопів для працівників міської ради, для експертів, для того, щоб покращити прозорість діяльності органів місцевого самоврядування і в тому числі сприяти зеленим та соціальним інноваціям», – зазначила Ганна Мелеганич.  

За її словами, у рамках проєкту як Харків, так і Ужгород розробляли плани покращення зелених та соціальних ініціатив, сприяння зеленим та соціальним інноваціям, а також підприємництву.

«Ці плани для обох міст уже розроблені, вони ще на етапі погодження та внесення коректив з експертами з Кошице та з Норвегії, а в подальшому це буде рекомендовано для органів місцевого самоврядування, щоб включити у свою діяльність, у повсякденну роботу. Цей проєкт більше про навчання, про сприяння інклюзивності міст, а також долученості їх до прикладів європейської практики», – додала Ганна Мелеганич.  

Едуард Бураш, амбасадор Закарпаття у Словаччині, експерт у сфері транскордонного співробітництва з Україною, директор асоціації FEMAN наголосив на вважливості посилання співпраці міст України та Словаччини.  «Це була дуже гарна ідея пов’язати у співпраці два міста – Ужгород, найменший обласний центр України,  та Харків, друге за кількістю населення місто та першу столицю України. Ми об’єднали три міста – Харків, Ужгород і Кошице. Нещодавно у Кошице відбулися Дні Харкова, і конференці, яка показала результати проекту. Ми й надалі працюватимемо над посиленням співпраці між українськими та словацькими містами.  У нас уже подана заявка на одну з програм, де до участі залучені три територіальні громади з України – Свалява, Ясіня, Довге. А у Словаччині – місто Великі Капушани, Кральовски-Хлмец і Молдава-над-Бодвоу», – розповів Едуард Бураш.

Заступник міського голови Ужгорода Іван Завидняк зазначив, що у рамках проекту були також підписані угоди про співробітництво між містами, також планується посилення співпраці між Ужгородом та Харковом. «Незважаючи на постійні перепони із 2020 року нам вдається завершити цей транскордонний проект, підбити підсумки і проговорити заходи для спільної реалізації у майбутньому. У 2020 році ніхто не міг подумати, що буде так непросто. І що у 2024 році Харків буде так сильно потерпати від підлої та жорстокої війни. Дуже важливо, щоб у майбутньому, незважаючи на те, як сильно постраждало місто від бойових дій, це партнерство розвивалося і надалі, та щоб найближчим часом ми могли з вами зустрітися у місті Харкові», – сказав Іван Завидняк.  

Юлія Згурська, заступниця директора Департаменту міжнародного співробітництва Харківської міської ради додала: «Цей проект – перший крок у нашій співпраці. Основна перевага – започаткування нового партнерства із Кошице. З Ужгородом ми уже працювали, але це перший досвід нашої спільної проектної діяльності. Основні досягнення – встановлення нових контактів, новий досвід в економічних, екологічних питаннях, тому що ми їздили у партнерські міста та вивчали їхні практики. У сьогоднішній умовах життя Харкова дуже складно імплементувати усе, що ми напрацювали. Але сподіваємося, що у майбутньому все вийде».

Також Юлія Згурська розповіла, що під час реалізації проєкту представники Харкова вивчали досвід роботи сміттєсортувальних станцій у Кошице та в Ужгороді. «Була дуже цікава ініціатива щодо переробки скла. Для Харкова це дуже актуальна тематика, тому що зараз у нашому місті через війну дуже багато битого скла. У рамках цього проєкту ми також вже підписали угоду про партнерство з містом Кошице. Це одне з досягнень. Бо починали лише з проєкту, а вийшли на системне співробітництво в інших сферах, у тому числі й щодо реалізації проєктів після перемоги. Місто Кошице націлене на те, щоб допомагати Харкову у відбудові», – сказала Юлія Згурська.  

 

 

22 квітня 2024р.
-->

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів