Митці Ужгородщини та Жешува об’єдналися для популяризації автентичних ремесел

Художниця Вікторія Манайло-Приходько демонструє на виставці народне мистецтво, трансформоване через професійне бачення художників родини Манайла. «Моя мета на цій міні виставці рекламувати творчість Федора Манайла, Івана Манайлата свою. Тому така строката експозиція, але вони представляє всі напрямки, які я б хотіла показати, - каже Вікторія Манайло-Приходько. - Також презентуємо тут унікальні речі: декоровані декоративні гарбузики, цей незвичайний вид мистецтва зустрічається тільки у нас на Закарпатті. Колись закарпатці використовували гарбузики як посуд, декорували їх.Спочатку вирізьблювали, потім втирали вугілля з ватри, гарбузики висихали. У більших зберігали сипучі речовини. Федір Манайлоподорожував по Закарпаттю, вивчав технологію виготовлення і у 60-их роках минулого століття він цей вид відродив. Продовжили працювати з цією технологіє Наталка Мигович таОльга Скакандій. На тему цих гарбузиків наші студенти створили керамічні роботи,які також представлені у нас на виставці».
Марта Решетар-Марко зХудльово(Середнянська селищна рада)вишиває картини бісером, презентували роботи дві її донечки Софія і Соломія. Мама вдома з найменшою дівчинкою з чотирьох. Картини присвячені подіям у родині, а також релігійним подіям, традиції відзначення яких передаються у закарпатських родинах з покоління у покоління. «Такі картини оберігають у сім’ї мир та спокій. Картину з бісеру можна вишити і за два тижні, більші роботи потребують і два місяці», - пояснює бабуся Ольга Ніколенко. Жінка теж сама вишиває, на виставку принесла нещодавні роботи, а також рушник, який вишивала колись собі на майбутнє весілля ще 11-річною дівчинкою. За більше, ніж півстоліття рушник у такому ж вигляді, як був на весілля.
Гелена Матейко, бібліотекарка зХудльово розповідає про вишивку подрібненими камінчиками, Техніка з’явилася ще у 10-11 столітті: «Так оздоблювали кожухи, хустинки, прикрашали комірці на свитах, сорочках. Прості люди мали скромніші вишивки, багатші використовували більше оздоби. Тому бісером вишивають невипадково».
Серед майстрів, які презентують власні роботи на спільних заходах є художники, керамісти, різьблярі, вишивальниці. Мета проєкту, який реалізується спільно з Жешувським повітом у Польщі, -- об’єднати місцевих виробників традиційних автентичних ремесел, популяризувати їх творчість в обох країнах, промотувати місцеву культуру.
«Програма націлена на те, щоб зближувати людей через спільну діяльність. До нас мали приїхати 60 польських митців та майстрів, мала бути велика бренд виставка але завадив ковід, тому заходи змінилися. За словамиВолодимираХиминця, керівникапроєкту, у двох районах: Ужгородському та Жешувськомузнімають проморолики. А оскільки межі районів більшилися, то долучаєтьмайстрів з колишніх Великоберезнянського та Перечинського районів. Готується також великий фотоальбом-каталог (200 сторінок) за трьома напрямками: культурна спадщина, традиції, туризм і економіка».
Ужгородський прес клуб
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі






До теми
- Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгий список 2025 року
- В Ужгороді відбудеться обласний фестиваль-конкурс «Веселковий передзвін»
- Закарпатський драмтеатр реалізує інклюзивний проєкт за підтримки Українського культурного фонду
- 5 музеїв Ужгорода, про які ви могли не знати (ФОТО)
- В Ужгороді стартував Всеукраїнський дитячий театральний фестиваль-премія «Золота китиця».
- Ужгородський скансен оприлюднив програму до Дня музеїв
- В Ужгородському скансені відкрили виставку живопису Аврелії Федор
- У краєзнавчому музеї ім.Т.Легоцького триває персональна виставка живопису Василя Вовчка «Весняні мелодії»
- «В моїм серці Лемковина» – виставку з такою назвою відкрили в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту
- Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт «Музика єднає покоління»
- Майже 50 ікон представили на виставці в Ужгородському кафедральному соборі
- Сьогодні в Ужгородському скансені представлять виставку витинанок Марії Бурдяк та Галини Дудар «В моїм серці Лемковина»
- У травні Ужгород перетвориться на музичну столицю України
- Пленер «Рожевий цвіт» надихав і активізував художників до творчості просто неба
- В Ужгороді відбудеться благодійний музичний фестиваль „Con-Temp Trio & Друзі”
- Обласна філармонія запрошує на унікальний музичний вечір, присвячений культурі Англії
- Графіка, живопис, скульптура: стартував конкурс «Легенди Карпат» для трьох вікових категорій юних митців Закарпаття
- Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва приймає твори дитячих письменників на здобуття Всеукраїнської літературної премії імені Юлії Драгун
- «Магія весни»: в скансені в Ужгороді представили свої роботи художниці-аматорки
- Закарпатські митці представили традиційну «Великодню виставку»
До цієї новини немає коментарів