Завтра ужгородців запрошують на відкриті лекції від проєкту «Втрачені церкви Закарпаття»

10 вересня о 13:00 в приміщенні Ужгородської греко-католицької богословської академії (вулиця Патруса Карпатського, 2А) відбудеться одразу три лекції дослідника дерев’яних церков та сакральної архітектури Михайла Сирохмана.
Теми:
- «Дерев’яні церкви та дзвіниці Закарпаття: історія, пам’яткознавчий аспект»
- «Втрачені церкви Закарпаття»
- «Дерев’яні церкви Закарпаття, збережені шляхом перенесення»
Тривалість заходу: 2-2,5 год.
Михайло Сирохман відомий як мистецтвознавець, як художник-графік та викладач Закарпатської академії мистецтв і насамперед як «гуру» дерев’яних церков, яким він присвятив понад 40 років польових та архівних розвідок. Починаючи з кінця 1970-х він фіксував дерев’яні церкви, каплиці та дзвіниці на фотографіях і слайдах, розпитував про існуючі та втрачені храми старожилів, нащадків майстрів-будівничих, вів пошуки в архівах, листувався із краєзнавцями.
Від 2000 року і дотепер Михайло Сирохман працює в архівах та з фондами музеїв Чехії, Словаччини, Угорщини, приділяючи особливу увагу втраченим церквам. Виявлені ним факти та унікальні зображення – світлини, малюнки, плани – дали змогу суттєво доповнити матеріали польових досліджень 1980–1990-х років. На основі цієї роботи ним уже опубліковано монументальну монографію «Церкви України. Закарпаття» (2000), книжки «55 дерев’яних храмів Закарпаття» (2008), «Дерев’яні церкви та дзвіниці Закарпаття» (2016), «Будівничі закарпатських церков» (2019) та інші.
11 вересня о 13:00 у приміщенні резиденції Єпископа Мукачівського (вулиця Капітульна, 9) прослухаємо дві лекції доктора мистецтвознавства Михайла Приймича
Теми:
- «Церковний живопис Закарпаття»
- «Іконостаси Закарпаття»
Тривалість заходу: 1-1,5 год.
Михайло Приймич – доктор мистецтвознавства, завідувач кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв. Автор книги “Іконостаси Закарпаття” (2015), книги-альбому “Церковний живопис Закарпаття” (2017), монографії «Церковне професійне малярство Закарпаття другої половини ХVІІІ – першої половини ХХ ст.: народна традиція, візантійська канонічність та впливи західноєвропейського мистецтва» та ряду інших значущих для розвитку теми робіт.
Запрошуємо всіх поціновувачів теми пошуку та відкриттів прихованих сторінок історії України.
Вхід вільний.
Важливо: необхідною умовою відвідування лекцій є попередня реєстрація. Форма за посиланням, для отримання підтвердження наявності місць відповідно до правил адаптивного карантину.
Про проєкт:
- «Втрачені церкви Закарпаття» – прикладне міжсекторальне наукове дослідження української гуманітаристики у центральній Європі, у вигляді бази даних (онлайн та офлайн), що містить найбільш вичерпну та структурну інформацію про унікальну культурну спадщину Закарпаття – 156 об’єктів втраченої сакральної архітектури: дерев’яні церкви, дзвіниці, муровані церкви поліетнічних груп населення краю.
- Проєкт «Втрачені церкви Закарпаття» реалізується Закарпатською академією мистецтв за підтримки Українського культурного фонду, у партнерстві з ГО «Культурна платформа Закарпаття» та Мукачівською греко-католицькою єпархією. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.
Олександр Коваль, Турінформ Закарпаття
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- На Закарпатті СБУ та Нацполіція ліквідували ще один канал незаконної втечі ухилянтів до ЄС
- Прикордонники викрили спробу організації незаконного перетину державного кордону в Закарпатській області
- На Закарпатті розпочали регулярний моніторинг якості повітря: перші результати
- На кордоні з Угорщиною в автомобілі літнього українця знайшли стародруки та рукописи
- Нещасний випадок в Ужгороді: маленька дитина випала з 4-го поверху
- Підпал храму у селі Паладь-Комарівці: поліція Ужгородщини та СБУ затримали підозрюваного
- СБУ повідомила заочні підозри ще двом колаборантам з окупаційної «податкової служби» у Херсоні
- На Закарпатті викрито майстра лісу, який допустив незаконну вирубку дубів на 5,2 мільйона гривень
- БЕБ на Закарпатті забезпечило відшкодування підприємцем понад 4 млн грн несплачених податків
- На Закарпатті стартував міжнародний проєкт STEP, що відроджує авіаційні традиції області
- Хірурги Закарпатського кардіоцентру врятували пацієнта з ножовим пораненням у серце: рахунок ішов на хвилини
- Поліція Ужгородщини з’ясовує обставини підпалу храму в селі Паладь-Комарівці
- Закарпатців та гостей краю запрошують на ECO FILM FESTIVAL
- Незаконний «трансфер» до Закарпаття на швидкій і переправка поза пунктом пропуску: прокуратура повідомила підозру 3 фігурантам
- Понад 1000 водіїв оштрафували лише протягом одного тижня на Закарпатті за порушення швидкісного режиму
- В Ужгороді відзначили найпрофесійніших закарпатських бухгалтерів та аудиторів
- Прокуратура Закарпаття скерувала до суду обвинувальний акт стосовно екскерівниці Держгеокадастру
- Поліція охорони затримала ужгородця, який побив 61-річну жінку на території навчального закладу
- В Ужгородському скансені відбудеться лавандова майстерка
- У Закарпатському обласному художньому музеї вручили дипломи випускникам Академії мистецтв
До цієї новини немає коментарів