На Закарпаття повернулася «Брустурянська кедровиця»
Фестиваль вже традиційно приурочили до Дня села, якому, до слова, учора виповнилося 699 років.
Стартував фестиваль з дитячої ходи до центра села. Супроводжували наймолодших учасників свята почесні гості та музики. Цікавим і незвичним був задум організаторів запалити фестивальну ватру посеред річки Брустурянка. Реалізував ідею сміливий брустурянин, якому асистували двоє земляків, котрі відтворили історичний плавзасіб, що раніше використовувався для сплаву вантажів та лісу гірською річкою.
Відомі закарпатські винні фестивалі завжди демонструють гостям десятки різновидів напоїв. Вина привозять сотнями літрів, а презентують у великих діжках. З «Брустурянською кедровицею» все виглядало зовсім інакше. Напій цей єдиний і неповторний за своєю суттю, але має кілька назв – кедріванка, кедровиця, кедрівка… Щодо обсягів, то загалу представили кілька демонстраційних пляшок. Чому унікального «лопухівського еліксиру» так мало, довелося розбиратися на місці. І відповіді на запитання було знайдено за допомогою закарпатських лісівників.
Основу і головний компонент кедровиці складає кедр – його горішки та шишки. Так от європейський кедр, що росте у державному заказнику і має поважний вік у понад 160 років, дає насіння раз на 2-3 роки. Аби зберегти шишку до періоду стиглості, лісова охорона бореться із головним ворогом кедра – пташками кедрівками, які зграями шкодять насінневим врожаям.
«Лише 20% ваги шишки – це кедрові горіхи. З насінневого року маємо «врожай» у 30-50 кілограмів горішків. Це і наш посадковий матеріал, і основа для кедровиці. Кедр у нас росте у природньому середовищі. Наразі на території Кедринського лісництва є заказник державного значення площею 166 гектарів, на яких переважно росте кедр європейський віком понад 160 років. Це ті самі праліси, де не ведеться жодна господарська діяльність. Також кедр європейський росте ще в двох лісництвах в Україні, але у такій кількості тільки у нас», – розповів директор ДП «Брустурянське лісомисливське господарство» Михайло Бігун.
Європейський кедр на Закарпатті полюбляє складні кліматичні та природні умови і росте на висоті понад 1200 метрів над рівнем моря. Тобто дереву комфортно там, де незручно людям. Шишки у кедра визрівають на початку вересня, але щоб їх дістати з височенних дерев, лісівникам доводиться використовувати спеціальні «кігті». Місцеве ж населення може просто збирати шишки, які падають з дерев. Щоб виростити хоча б розсаду кедра, теж доведеться почекати, адже насінина кедра може «спати» у ґрунті до трьох років. Отож і виходить, що кедровиця – це майже делікатес, інгредієнт для якого треба берегти, пестити і постійно доглядати.
«Кедровиця – це напій на основі кедрових шишок та горіхів. Готують таку настоянку тільки у нас, адже на Тячівщині росте унікальний кедровий гай. Хибною є думка, що кедровиця – це виключно алкогольний напій. Насправді, кедровиця має різноманітні цілющі властивості – нею, зокрема, можна розтирати хвору спину, лікувати захворювання дихальних шляхів тощо. У якості профілактичного засобу кедровицю вживають по одній чайній ложці три рази на день. Що ж до приготування, то кедр заливають або цукром, і тоді вийде сироп, або горілкою для настоянки…», – розповіла соціальний педагог Лопухівської ЗОШ Галина Косюк.
Лісівники діляться ще одним секретом приготування кедровиці. Аби напій не був таким терпким, настоювати його треба не на горішках, а на суцільних шишках. А головна порада – знати міру у вживанні!
До речі, цього року закарпатські кедри не дали горіхового врожаю, тому довелося використовувати минулорічні запаси. А ось місцеве населення мріє, аби «Брустурянська кедровиця» з′явилася на полицях магазинів, щоб бренд став впізнаваним і популяризував туристичний брустурянський край.



































До теми
- Третій день із серії обміну 1000 на 1000: ще шестеро закарпатських захисників нарешті повернулися з ворожого полону!
- Гірські рятувальники та прикордонники відшукали у Карпатах трьох заблукалих чоловіків
- На Закарпатті затримали 25-річного жителя Івано-Франківщини, який мав намір незаконно потрапити в Румунію
- Служив у Французькому легіоні, але повернувся захищати Україну. На Ужгородщині встановили меморіальну дошку Святославу Сойку
- Укрзалізниця не припиняє відновлювальні роботи на ділянці у Карпатах, де стався зсув ґрунту
- Трагедія в Ужгороді: 16-річний студент викинувся із 6-го поверху гуртожитку
- Смертельна ДТП на Мукачівщині: загинув водій-іноземець
- Ще шестеро закарпатців повернулися додому із полону
- Поліція Рахівщини затримала зловмисника, причетного до незаконного переправлення військовозобов’язаних через державний кордон
- Шанс на повернення: понад 130 військових на Закарпатті уникнули вироку і знову стали до лав ЗСУ
- На Закарпатті ДБР викрило митника, який заробляв на «контрабанді» чоловіків призовного віку
- Вдома! Із російського полону під час сьогоднішнього обміну звільнено і 10 захисників із Закарпаття
- Унікальну ендоскопічну операцію провели в Закарпатській обласній дитячій лікарні
- Сплатить понад 90 тис. грн: патрульні оштрафували нетверезого водія, який позбавлений права керування та не виконує рішення суду
- Через обвал ґрунту поїзди до Рахова тимчасово їхатимуть за зміненим маршрутом
- У Мукачеві розпочав роботу молодіжний хаб Ko_Laba
- Трьох порушників кордону відшукали прикордонники у високогір’ї за допомогою безпілотника
- В Ужгороді на вулиці Петра Скунця встановили інтерактивну анотаційну таблицю
- Двох прикордонників Чопського загону відзначили державними нагородами
- Закарпатський народний хор долучився до проведення Національного тижня безбар’єрності
До цієї новини немає коментарів