Заробляти на культурній спадщині вчили в Ужгороді бізнес, владу і громаду
Як зазначила модератор зібрання, керівник мистецького центру «Кубло» Тетяна Смріга, це – один із підходів до тематики формування міста, зокрема, Ужгорода, де б комфортно і достойно жилося всім, поєднувалися інтереси мешканців, туристичної та естетичної привабливості, розвитку бізнесу, збереження надбань попередніх поколінь тощо.
Динаміку очищення центру Ужгорода від візуального сміття – реклами, вивісок за останні 5-6 років представила громадський активіст, радник міського голови Ужгорода на громадських засадах Маріанна Собран. Вона продемонструвала світлини, починаючи з 2011 року, як домоглися прибирання рекламних щитів із підпірних стінок набережної біля пішохідного мосту, наскільки велетенськими, громіздкими і навіть вульгарними були чимало вивісок, як активно використовувалися плитка і пластик в оформленні магазинів, кафе, бо кожен підприємець керувався не лише своїм не завжди ідеальним смаком, а насамперед бажанням якнайяскравіше прорекламувати свій бізнес у сподіванні побільше заробити. Маріанна Собран нагадала про банери, які "прикрашали" чи не кожен балкон історичних будівель центру, рекламні розтяжки, що провисали впоперек центральної пішохідної Корзо та багато іншого.
"Оцінюючи те, що було 6-7 років тому, бачимо, що Ужгород таки змінюється до кращого, хоча, на жаль, далеко не так швидко і не настільки якісно, як нам би хотілося. Дуже сподіваюся, що бодай центр міста ми цього року таки впорядкуємо з вивісками, тим більше, що 2017-ий в Ужгороді рішенням сесії міськради оголошено роком охорони культурної та історичної спадщини", – підсумувала пані Маріанна.
Історією і досвідом громадської ініціативи "Тепле місто", яка працює в Івано-Франківську, поділився її менеджер Василь Гошовський. Розповів, що почалося все з підприємця, який виріс у місті, згодом працював у Києві, а під час кризи повернувся "трохи перепочити" і з часом започаткував бізнес – кав'ярню, яку хотів би поставити іншим за приклад. Так почала працювати ідея: хто береться за якусь справу – виставляє високу планку, інші ж намагаються її досягти, а то й перевершити. Один із напрямків роботи – впорядкування вивісок, які, як і в Ужгороді та інших містах, у Франківську були строкаті, з різних матеріалів, на різний смак і буквально нівечили фасади будинків. Особливо яскраві приклади Василь Гошовський навів із торгівельними центрами, де кожен – кольором, розміром, зображенням – намагався затьмарити сусідів, хоча все разом створювало лише хаос і навіть не виконувало елементарну функцію навігації – куди ж прямувати, де саме шукати обіцяний вивіскою товар. Як вирішено це зараз – за принципом рядків книжки, і показав під час «круглого столу» Василь Гошовський.
Онищенко навела приклади вивісок у Львові. Аби вони відповідали визначеним нормам і не псували архітектуру, слідкує спеціально створене адміністративно-технічне комунальне підприємство, працівники якого кожну вивіску розглядають, погоджують, у разі встановлення невідповідної – дають 15 днів на добровільний демонтаж, інакше прибирають із відповідними оплатою і штрафами. Запевнення представників брендів, що у них є свої кольори і формат, здолали документом про вимоги до вивісок і аргументом:
«У вас свій бренд, а Львів має свій".
Відтак навіть світові корпорації знайшли можливість на своїх магазинах, офісах змінити формат літер, кольористику, розміри під вимоги, встановлені у Львові.
Важливо, наголосила Ліля Онищенко, запровадити моду на збереження, реставрацію культурної спадщини. Щоб мешканцям чи орендарям, бізнесу було престижно мати, скажімо, відреставрований балкон чи браму. Реставрацією вікон у школах міська влада переконала бізнес, що за бажання можна зберегти старі рами і забезпечити їх енергоефективність. Шляхом «законодавців моди" пішли і щодо літніх терас. Поступово формат "весільного шатра", біля якого і не пройти, змінює інший – лаконічний і комфортний для всіх учасників руху і відпочинку.
"Варто займатися малими проектами, втілювати їх і з'єднувати поступово у великий пазл міського простору. Робити будинок за будинком, площу за кварталом», – переконана Лілія Онищенко.
Наприклад, зараз у Львові йдеться вже і про концепцію зовнішнього освітлення міста, де враховується не лише потреба в освітленні, сприяння безпеці, а й естетика, крім ліхтарів, до уваги береться підсвічування будівель.
За матеріалами Прес-служби Ужгородської міської ради
До теми
- В Ужгороді відкрили вже 76-ту мініскупльтуру
- «Повертаю себе собі»: новий проєкт закарпатських волонтерів для реінтеграції та підтримки ветеранів
- Uzhhorod Puppy Race – в Ужгороді відбувся перший благодійний забіг із чотирилапими
- У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту свій доробок експонує мистецьке подружжя Андрія і Олесі Кочутів
- Богдан Андріїв привітав медиків Ужгорода із професійним святом
- Літургія покаяння зібрала в Ужгороді 420 паломників з усієї України
- Матч пам'яті Героя України Анатолія Тегзи відбувся в Ужгороді
- Закарпатського медика, який зараз на передовій, нагородили за порятунок захисників
- УжНУ у десятці вишів України за кількістю поданих заяв
- У групі військових, яких повернули днями з ворожого полону, є і закарпатець
- Богдан Андріїв вручив сертифікати по 20 тисяч гривень трьом талановитим юним ужгородцям - переможцям премії міського голови
- До уваги водіїв! У центрі Ужгорода сьогодні ввечері буде перекрито рух для авто
- Поховання загиблих захисників з лівого боку алеї на Пагорбі Слави підтримали на сесії Ужгородської міської ради
- Ужгородців запрошують на нічний благодійний забіг
- Ветерани й ветеранки Закарпаття можуть отримати до $20 000 на розвиток власного tech-бізнесу
- У Меморіальному будинку-музеї народного художника України Федора Манайла почала діяти тематична виставка
- Ужгород сьогодні попрощався із 53-річним військовим, матросом 36-ї бригади морської піхоти ЗСУ Миколою Лошаком
- У пошуках безпеки: на Закарпаття прибув черговий евакуаційний потяг із Донецької області
- На Ужгородщині зустріли захисника, який повернувся з полону
- Закарпатські патрульні за тиждень виявили 20 водіїв напідпитку
До цієї новини немає коментарів