Хто хоче переправити нелегалів? Дорого...

Охочих підзаробити на організації каналу нелегального переправлення осіб через держкордон вистачає, а особливо серед тих, хто чудово обізнаний із прикордонною місцевістю Закарпаття. Про міжнародні канали, торовані зловмисниками шляхи, та як співробітники СБУ в Закарпатській області борються із цим негативним явищем – розповідають заступник начальника Головного відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю Сергій Ткаченко та заступник начальника слідчого відділу В’ячеслав Динис.

 

Найчастіше в область нелегали потрапляють із Москви
70 відсотків нелегальних мігрантів потрапляють в Україну через територію Російської Федерації. Здебільшого їхній маршрут з Афганістану пролягає через Таджикистан, Узбекистан, Казахстан, звідти – до Росії, – пояснює Сергій Ткаченко. – Далі нелегали потрапляють в Україну (зазвичай до столиці або Луганська, Харкова), а потім їх таємно доправляють транзитом через Вінницю та Львів до Закарпаття, звідки легше потрапити до ЄС. Однак, за словами Сергія Вікторовича, нелегальний маршрут через Україну – альтернативний варіант. Оскільки, за словами С.Ткаченка, найпоширеніший шлях незаконного переправлення вихідців із Афганістану до Європи – з Ірану через Туреччину до Греції та інші європейські країни.
За неофіційними даними, потрапити, наприклад, із Кабулу до Відня через Україну коштує нелегалам від 12 до 20 тисяч доларів США. – Це ціла схема… Є гарант, як правило, виходець із Афганістану, який на законних підставах проживає в Києві або Вінниці. Він підшуковує тих, хто взявся би незаконно переправляти осіб за грошову винагороду, – пояснює Сергій Вікторович. – Після того як його співвітчизники повідомляють, що їх перевели через держкордон, гарант розплачується з організаторами. Наприклад, наші, закарпатські, організатори каналу незаконного переправлення осіб з кожного нелегального мігранта отримують приблизно від 2,5 до 3,5 тисяч доларів США, – веде мову далі. – Тобто перспектива отримати, скажімо, 25 тисяч доларів за 10 осіб, спокушає місцевих мешканців прикордонних районів, добре обізнаних із місцевістю, братися за кримінал.
У пошуках легкого заробітку на пропозицію місцевих організаторів пристають інші – співучасники. Буває, люди погоджуються допомогти в незаконній діяльності й за кілька сотень гривень. Особливо це стосується перевізників, які ладні за 200 гривень стати на інший бік закону…
Для викриття і затримання організаторів та виконавців співробітники СБУ проводять цілі спецоперації, звісно, своїх методів виявлення зловмисників вони не деталізують. Трапляється, спритники тривалий час переховуються від органів слідства. Однак все одно рано чи пізно їх викривають й вони відповідають за скоєне перед законом.


Сусанін гроші за переправлення взяв, але до кінця справу не довів
Заступник начальника слідчого відділу регіонального органу держбезпеки В’ячеслав Динис пригадує резонансний випадок, що трапився 2007 року. Колишній прикордонник взявся переправити через українсько-словацький державний кордон чеченську сім’ю – мати та 4 її малих дітей. Цей Сусанін гроші за переправлення взяв, але до кінця справу не довів. Зі слів жінки, спільники організатора кинули її напризволяще в незнайомій місцевості, показали у бік лісу й запевнили, що за ним – Словаччина. Каміса Джамалдінова з дітьми блукала незнайомою місцевістю кілька діб. Від переохолодження загинули її троє доньок. Камісі вдалося врятувати від смерті лише дворічного сина, якого вона зігрівала теплом власного тіла. Їй вдалося дійти до…Польщі. Там напівживу жінку та дитину помістили до одного з польських лікувальних закладів, де Каміса та її маля оговтувалися від пережитого. Каміса отримала статус біженця.
Слідчі регіонального органу, які виїздили, аби зібрати докази для порушення кримінальної справи стосовно організаторів незаконного переправлення чеченки, відзначають, що надзвичайно психологічно важко говорити з матір’ю, на руках якої загинули діти…
Як виявилося, Каміса везла на лікування доньок, яким на її батьківщині лікарі не могли допомогти. Оскільки легально потрапити до Європи не могла, зважилась на відчайдушний крок. Історія чеченки не залишила байдужих. Про цинізм переправників і трагедію жінки писали вітчизняні та зарубіжні засоби масової інформації.
Торік співробітники СБУ в Закарпатській області розшукали у Києві організатора цього переправлення, який 4 роки переховувався від слідства. Наразі резонансну справу 5-річної давнини розглядає суд. Його рішення громадськість буде знати.
…організаторку-в’єтнамку затримали в аеропорту "Бориспіль"
Пригадує В.Динис і одну з багатоетапних справ про переправлення нелегалів через держкордон, яку розслідували слідчі Закарпатського Управління СБУ. До злочинного угруповання входило з десяток осіб із різних регіонів України, обов’язки кожного з них були чітко розподілені.
Зокрема, заздалегідь підшуковувалися тимчасові помешкання в різних районах Києва, планувався так званий безпечний маршрут, розраховувався час, обумовлювалося місце зупинок тощо. На кожному етапі переправки нелегальних мігрантів супроводжували по кілька співучасників злочину. Групу нелегалів перевозили вантажівкою у спеціальній схованці, що зловмисники маскували скляними банками. Для конспірації причетні до незаконної діяльності навіть між собою спілкувалися тільки їм зрозумілими словосполученнями, використовували умовні позначення тощо.
Злочинним угрупованням керувала…громадянка В’єтнаму – жителька Києва. Саме вона формувала групи нелегальних мігрантів у Москві. Її спільники, виконавці, майже щодня незаконно перетинали українсько-російський кордон поблизу Сумщини, зустрічали групу громадян країн Південно-Східної Азії (зазвичай близько 20 осіб), переводили їх в обхід пунктів пропуску на український бік, таємно доправляли до Києва. Відтак інші причетні до протиправної діяльності перевозили нелегалів до Закарпаття. Вже на території краю за них "відповідали" місцеві мешканці – організатор та його спільники. Вони ж безпосередньо переправляли індусів, пакистанців і в’єтнамців в обхід пунктів пропуску через держкордон України. За неповних чотири місяці діяльності злочинне угруповання незаконно переправило до ЄС майже 200 осіб. При черговій спробі переправлення вихідців із Південно-Східної Азії закарпатських зловмисників затримали співробітники СБУ. Під час досудового слідства були встановлені організатори та особи, які сприяли їм у протиправній діяльності. В’єтнамку, яка рік переховувалася від слідства на своїй батьківщині, співробітники СБУ затримала в аеропорту "Бориспіль", коли та прилетіла навідати у Києві полишених чоловіка та дітей.
Учасники цього злочинного угруповання засуджені до різних термінів ув’язнення. Так, організатори дістали по 5 років тюрми, а особи, які сприяли їм, – по чотири роки.

7 років тюрми за сприяння протиправній діяльності
Згідно зі статистикою, потік нелегальних мігрантів скоротився. Якщо у 2008 році в області виявили 3 тисячі нелегалів, у 2009 – 1600, то вже у 2010 – лише 570, а торік 517. Однак роботи співробітникам СБУ, безперечно, вистачає. Тільки за 2011 рік за організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України слідчі регіонального органу порушили 16 кримінальних справ. За цей злочин до різних термінів ув’язнення засуджено 34 осіб. З початку 2012 року перекрито 2 міжнародні канали нелегальної міграції. Слідчі УСБУ порушили 4 кримінальні справи. Цьогоріч також набрали чинності вироки судів. Зокрема, 2 жителям Перечинського району призначено покарання у вигляді 7 років позбавлення волі.
Людмила Мазур

 

12 червня 2012р.
-->

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів