ЩОБ І В ЛІС ХОДИТИ, І ГРИБІВ НЕ БОЯТИСЯ!

Яким чином гриби потрапляють до вашого столу – питання в даному випадку другорядне. Збиратимете ви їх чи придбаєте на ринку, не важливо. Головне аби вони не стали причиною вашого отруєння. Для цього ви повинні розрізняти не тільки їстівні та неїстівні (отруйні) гриби, але й навчитися розрізняти гриби-двійники. А також пам’ятати, що не можна збирати гриби в межах промислових зон та поблизу автодоріг (якщо ви купляєте гриби на ринку, було б непогано якби ви могли з’ясувати у продавців, де вони зібрані). Тоді ви не станете жертвами токсинів, алкалоїдів та сполучень важких металів, які містяться в недобрих грибах.

 

Хоча Закарпаття не належить до тих регіонів, де випадки отруєння грибами стаються часто (перед тут веде степова зона України – Луганщина, Дніпропетровщина та Харківщина), але, скажімо, і задніх не пасе. Так, впродовж минулого року грибами отруїлося 13 людей з яких 5 дітей, що на 8 чоловік більше ніж за аналогічний період 2004 року. Особливо непокоїть те, що за останні три роки вперше зареєстровано 3 летальні випадки отруєнь населення області, причому двоє з них – діти. На щастя, цього року на Закарпатті випадків отруєння грибами ще не зафіксовано, однак на теренах України вони вже відкрили лік своїм жертвам. За кілька червневих днів, коли саме почався грибний сезон, у Київській області від отруєння грибами вже померло п’ятеро людей.

Щоб таких випадків не траплялося, фахівці Головного управління МНС України в Закарпатській області вважають єдино правильним способом профілактики грибних отруєнь вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби. До слова, сьогодні в Українських Карпатах росте 26 видів “поганців”, на які реально натрапити від ранньої весни до пізньої осені, а скуштувавши їх, можна і на той світ “потрапити”. Якщо поталанить вижити, то процес лікування буде довготривалим і тяжким.

Отож, для запобігання отруєння грибами, оперативно-рятувальна служба Закарпаття рекомендує заходи та правила, необхідні для виконання кожній людині.

Передусім, збирайте лише ті гриби, про які добре знаєте, що вони їстівні. Ні в якому разі не займайтеся “тихим” полюванням біля залізничних колій, автомобільних доріг, житлових масивів, промислових зон і підприємств, звалищ побутових відходів і сміття. Не випробовуйте долю, купуючи гриби у місцях несанкціонованої торгівлі й у сумнівних осіб.

Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності. Відрізнити їстівні гриби від отруйних можна тільки в комплексі їхніх зовнішніх ознак, що є характерними для того чи іншого виду. Деякі отруйні й неїстівні гриби дуже схожі на їстівні. Цих “двійників” треба особливо побоюватися.

Не куштуйте сирі гриби на смак. Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які зібрали діти. Усі сумнівні викидайте.

Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.

При обробці кип’ятіть гриби у воді 7-10 хв., після чого відвар злийте. Лише тоді їх можна варити або смажити.

Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, що використовуються для соління: грузді, вовнянки тощо, котрі містять молочний сік, - тим самим ви позбудетеся гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.

У жодному разі не пригощайте грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Зеленушка, синяк-дубовик та деякі інші гриби містять отруйні речовини, які у шлунку не розкладаються. Взаємодіючи з алкоголем, отрута розчиняється та викликає гостре отруєння.

Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів поспіль, також можна отруїтися.

Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби здатні викликати дуже важке захворювання – ботулізм. За статистикою в Україні щорічно хворіють ботулізмом понад 300 людей з яких 15-20 помирають. 75 % випадків захворювання цією недугою викликають саме герметично закупорені в домашніх умовах банки, без належного промивання і стерилізації грибів. А найнебезпечніші з них ті гриби, що вже „перезимували”.

В жодному разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням: усі їстівні гриби мають приємний смак; отруйні гриби неприємно пахнуть, а їстівні, навпаки, мають приємний аромат; усі гриби в молодому віці їстівні; личинки комах, черв’яки і слимаки не чіпають отруйних грибів; опущені у відвар грибів срібна ложка або монета чорніють, якщо в каструлі є отруйні гриби; цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом із грибами, серед яких є отруйні; отрута з грибів видаляється після кількагодинного кип’ятіння.

Пам’ятайте, що отруєння грибами протікає непомітно й часто виявляється пізно, коли отруйні речовини вже всмокталася в кров. Від сильного блювання, проносу організм обезводнюється, згущується кров, настає нестерпна спрага. Синіють губи, нігті, холонуть руки й ноги, виникають судоми. Згодом отрута паралізує нерви, судини розслаблюються, в них затримується кров. Кров’яний тиск падає. Відбувається жирове переродження печінки, нирок, серця. Стан хворого погіршується і майже завжди настає смерть.

Отож щоб цього не трапилося, при перших ознаках нудоти, блювати чи запаморочення в голові слід негайно викликати швидку медичну допомогу.

До її прибуття необхідно негайно промити шлунок: випити 5—6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натиснути пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийняти активоване вугілля (4-5 таблеток), коли промивні води стануть чистими.

Після цих заходів дати постраждалому випити міцний чай, каву або злегка підсолену воду для відновлення водно-сольового балансу. Покласти на живіт і до ніг хворого грілки для полегшення його стану.

Негайно з’ясувати, хто вживав разом із постраждалим гриби й провести профілактичні заходи.

Потрібно пам’ятати, що успішне лікування залежить від того, чи терміново буде надана медична допомога. Для визначення причин отруєння слід залишити до прибуття лікаря рештки грибів і їхнє лушпиння. Це допоможе швидше з’ясувати, які токсини викликали отруєння, а значить врятувати людину.

Центр пропаганди ГУ МНС України в Закарпатській області

 

10 липня 2006р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів