Тренінги з доброчесності провели для закарпатських держслужбовців

Тренінги з доброчесності провели для закарпатських держслужбовців
На межі травня-червня цього року перша група у складі майже 70 працівників Закарпатської обласної ради та адміністрації, пройшли денний тренінг "Ухвалення рішень на основі моральних суджень як запорука доброго врядування”. 

 

Навчання проходять за нідерландською методикою, які є частиною проєкту «Посилення верховенства права на місцевому/ регіональному рівні: приклад Закарпатської області», що фінансується Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів в рамках програми MATRA. У тренінгах візьмуть участь всі службовці Закарпатської ОДА та облради.

Про винятковість та важливість тренінгів з моральних суджень

Навчання для службовців організоване за методикою розбудови верховенства права та протидії корупції і зосереджене на превенції, підвищенні їхніх компетенцій та спроможностей. 

Серед питань, які охоплює тренінг:

 • поняття управлінської доброчесності та моральних суджень в контексті державної служби та місцевого самоврядування;
 • основні засади та принципи справедливости у державному управлінні та місцевому самоврядуванні;
 • навички морально-етичного аналізу в ухваленні рішень;
 • зв’язок між довірою до державних органів та проблемами з корупцією;
 • морально-етичний розвиток Закарпатської обласної ради як інституції.

Тренерський склад

До складу команди тренерів увійшли як представники нідерландського партнера проєкту Foundation for Justice, Integrity and Anti-Corruption (FJIAC), так і місцеві фахівці. Останніх було відібрано з числа активних закарпатців, які мають відповідні компетенції, а згодом вони також пройшли навчання за згаданою методикою. На сьогодні навчання проводять такі тренери:

 • Франс Герадтс, співзасновник FJIAC 
 • Орися Біла, завідувачка кафедри філософії Українського католицького університету
 • Роман Бігунець, юрист та депутат Мукачівської міськради 
 • Олександр Ровняк, аналітик та громадський активіст
 • Елеонора Вишняк, експертка із організаційного розвитку ОГС БФ "Центр громадських ініціатив"

,

Пані Орися Біла, яка окрім всього також дизайнувала тренінги, зауважує: “Закарпаття – це вже третій український регіон, в якому мені випала нагода працювати з держслужбовцями та представниками органів місцевого самоврядування, навчаючи їх принципів ухвалення морально правильних рішень як підстави доброчесності. Першими були Львів та Чернівці. Мої враження від першої серії навчань – надзвичайно позитивні. Разом з працівниками Закарпатської ОДА та облради ми обговорюємо, яким чином ухвалення рішень навіть на рівні щоденної рутини докладається до розбудови і розвитку регіону та його жителів, і як забезпечити, щоб наші рішення і вчинки були спрямовані на захист прав громадян. Йдеться не тільки про технічний навик – навик аналізу, але й про етичний навик – навчитися тримати у фокусі уваги принципи поваги до людської гідності та прав людини”.

Локальні тренери теж вже на практиці переконалися, що тема доброчесного морального ухвалення рішень викликає зацікавленість учасників, працівників Закарпатської ОДА та облради. «Особливо цікавим став запропонований 7-кроковий інструмент, який допомагає ухвалити морально правильне рішення, і мені було приємно чути за підсумками навчання, що учасники планують застосовувати цей інструмент у щоденній роботі. Загалом, це дуже важливо, що всі службовці Закарпатської ОДА та облради пройдуть такі навчання, особливо керівники, адже вони найчастіше ухвалюють морально складні рішення”, – поділилася своїми спостереженнями тренерка Елеонора Вишняк. 

Старт змінам

Проєкт «Посилення верховенства права на місцевому/ регіональному рівні: приклад Закарпатської області», в рамках якого проходять тренінги, присвячений зміцненню та посиленню верховенства права на місцевому та регіональному рівнях в Україні як основи для успішного вирішення трьох життєво важливих і взаємопов'язаних викликів для української державності та політичної нації на сучасному етапі:

- забезпечення стійкости України в умовах повномасштабної російської агресії;

- одночасної відбудови держави під час і після війни;

- інтеграції в ЄС.

 “Коли ми тільки розпочинали цей проект, в мене не було високих очікувань, можливо був навіть певний скепсис, але зараз я бачу, що цей проєкт вже дає важливі практичні результати. Наші працівники проходять навчання, які для них можливо, є трохи незвичними, бо не дають сухий фактаж чи просто нову інформацію, зміни в законодавстві і т.д., а спонукають до аналізу різних ситуацій, пошуку шляхів розробки та ухвалення управлінських рішень. Керівництво ради актуалізувало для себе цілу серію правил і процедур, які вимагають перегляду чи оновлення, для покращення робочих процесів та комунікації з громадянами, і все це ми вже робимо і плануємо далі робити з нашими партнерами по проєкту”, – зауважив перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, який також був у першій групі учасників тренінгу.

.

Проєкт з посилення верховенства права має на меті створити в Україні прецедент та рольову модель на основі кращих практик та досвіду подолання викликів у розбудові верховенства права в контексті ЄС таких країн, як Королівство Нідерландів та Словацька Республіка. Наша область стала пілотним та водночас ключовим прифронтовим регіоном під час війни і плацдармом для європейської інтеграції України. Серед інших заходів, які передбачені в рамках проєкту: різні види досліджень, як аналітичні, так і соціологічні, адвокаційні заходи, включаючи брифінги, конференції, форуми, мозкові штурми, презентації, а також освітні заходи, такі як лекції, семінари, фасилітовані діалоги, онлайн-курси, симуляційні сесії, розробка політик та процедур, створення контенту для ЗМІ та громадськості тощо. Основними цільовими аудиторіями проекту є діючі та потенційні муніципальні та регіональні посадовці із Закарпатської області, Львівського муніципалітету, Пряшівського та Кошицького країв Словаччини, експерти та журналісти, широка громадськість України.

“Ми всі маємо чітко усвідомити, що доброчесність, принцип нульової толерантності до корупції та антикорупція є основою для якісного державного управління, успішної євроінтеграції, а також вирішальними факторами для розбудови міцної держави знизу, у нашому випадку з Закарпаття. Це критично важливо під час війни, і це наша відповідальність перед нашими захисниками. Зрозуміло, що лише адміністративно-силовими заходами зняти гостроту проявів корупційних явищ у суспільстві аж ніяк не вдасться. Дуже важливо, аби силами науковців, громадських діячів, вдалося сформувати у громадській думці чіткі критерії небезпечності, неприйнятності, шкідливості та аморальності корупції як фактору порушення конституційних прав і свобод людини, що деформує відносини громадянина і держави. Тому ми вітаємо і покладаємо великі сподівання на такі навчання, бо вони посилюють не лише спроможність державного органу як інституції, а і кожного її працівника”, – зауважує Руслана Натуркач, керівниця апарату Закарпатської ОДА.

Відкриті до співпраці з громадськістю

Частину з цих тренінгів може кожен охочий з відповідними базовими знаннями та бажанням долучитися до розбудови системи доброчесності в Закарпатській області та резерву службовців. 

Серед прийдешніх подій - протягом липня 2024 року відбудеться літня школа доброчесності, а протягом усього проєкту відбудеться низка відкритих зустрічей та семінарів. Якщо ви зацікавлені долучитися до заходів, то напишіть на [email protected].

Матеріал підготувала робоча група ICES

 

20 червня 2024р.
-->

До теми

Коментарі:

  До цієї новини немає коментарів