Психіатрична допомога за Програмою медгарантій на Закарпатті: які послуги пацієнт може отримати безоплатно в стаціонарі та вдома?

Психіатрична допомога за Програмою медгарантій на Закарпатті: які послуги пацієнт може отримати безоплатно в стаціонарі та вдома?
4 лікарні на Закарпатті надають психіатричну допомогу в стаціонарних умовах, так само 4 – за місцем перебування пацієнта.

 

Через наслідки війни в Україні може збільшуватись кількість пацієнтів, які потребують психіатричної допомоги. За оцінками ВООЗ, 10 мільйонів людей, або приблизно чверть населення України, можуть страждати від розладів психічного здоров’я у зв’язку з війною. З початком повномасштабної війни, допомога у сфері психічного здоров’я стала одним із пріоритетів Програми медичних гарантій. Розповідаємо, яка психіатрична допомога передбачена на спеціалізованому рівні.
 

У Програмі медичних гарантій є два пакети послуг із спеціалізованої психіатричної допомоги:

 • «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» – 4 заклади з договором на Закарпатті;

 • «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» – 4 заклади з договором на Закарпатті.

 

«Українцям, які потребують психіатричної допомоги, не обов?язково відразу шукати приватних психіатрів і витрачати на це кошти: вони можуть отримати допомогу безоплатно в межах ПМГ. Для початку можна просто проконсультуватися з сімейним лікарем, який скерує пацієнта далі. Амбулаторне лікування і супровід психолога не всім зараз можуть допомогти, тому в ПМГ передбачено пакет зі стаціонарної психіатричної допомоги. Водночас мобільні мультидисциплінарні команди за договором з НСЗУ надають таку допомогу за місцем проживання пацієнта – переважно після виписки зі стаціонару. Загалом за цими двома пакетами на Закарпатті безоплатно у 2024 році отримали послуги вже 2 458 пацієнтів. 2 331 пацієнт отримав допомогу стаціонарно, 152 пацієнти – удома», – говорить директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна Кудик.

Щоб звернутися до психіатра амбулаторно – направлення не обов’язкове. Звернутися до лікаря можна в поліклініку чи лікарню, яка має договір з НСЗУ за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» та психіатра у штаті. 

Отримати безоплатно психіатричну допомогу в стаціонарі можна як за направленням лікуючого лікаря, так і у порядку самозвернення; також можливо доставлення бригадою швидкої медичної допомоги, поліцейськими або переведення з іншого медзакладу. Рішення про госпіталізацію приймає лікар-психіатр після психіатричного огляду пацієнта.

Які безоплатні послуги передбачені у пакеті «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах»:

 • психіатричний огляд з метою визначення потреби у госпіталізації та формування у співпраці з пацієнтом чи пацієнткою індивідуального плану лікування та реабілітації;

 • необхідні лабораторні дослідження;

 • необхідні інструментальні обстеження: ЕКГ, ультразвукові дослідження, рентген, електроенцефалографія тощо;

 • консультації лікарями інших спеціальностей; 

 • застосування фармакотерапії, психотерапії, методів психологічного впливу, а також реабілітаційної допомоги;

 • своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;

 • забезпечення лікарськими засобами відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів;

 • цілодобовий супровід психіатром та медсестринський догляд;

 • формування разом з пацієнтами та за їх згодою плану лікування, супроводу та реабілітації після завершення стаціонарного етапу лікування. 

 • скерування пацієнтів для надання подальшої психіатричної допомоги в амбулаторних умовах та/або за місцем перебування пацієнта/пацієнтки (спеціалістами та фахівцями мобільної мультидисциплінарної команди) та/або у заклад первинного рівня для супроводу і лікування сімейними лікарями;

 • забезпечення харчування в умовах стаціонару тощо. 

 

Більше про обсяг медичної допомоги за посиланням: https://bit.ly/40rJvix (п.21).

 

Безоплатні послуги у пакеті «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами»:

 • огляд членами мультидисциплінарної команди та надання психіатричної та психосоціальної допомоги особам із розладами психіки та поведінки;

 • формування індивідуального плану лікування і реабілітації - із залученням самого пацієнта або його законного представника;

 • підтримка пацієнтів у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби; 

 • надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам під час відвідування при виникненні станів, що загрожують життю, а також за потреби виклик бригади екстреної медичної допомоги;

 • оцінка соматичного стану пацієнтів та видача електронного направлення (при наявності показань) для надання спеціалізованої медичної допомоги; 

 • визначення потреби пацієнтів з розладами психіки та поведінки в паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного електронного направлення;

 • визначення потреб пацієнтів з розладами психіки та поведінки у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін.

 

Знайти найближчий заклад з надання психіатричної допомоги, який має відповідний договір із НСЗУ можна, зателефонувавши в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Або скориставшись інформаційною панеллю (дашбордом) «Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога». У фільтрах ліворуч оберіть область, громаду або населений пункт та вид допомоги. Ви побачите всі медичні заклади, які мають договір із НСЗУ.

Більше про безоплатні медичні послуги – в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням: https://cutt.ly/Nw5buw0b.

 

20 червня 2024р.
-->

До теми

Коментарі:

  До цієї новини немає коментарів